Осамнаа првите фотографии од патниците што се под карантин на крузерот „Дајмонд принцес“

Крузерот „Дајмонд принцес“, кој е под карантин во Јапонија веќе десет дена, достигнал број од 175 лица што се заразени со коронавирусот. На останатите 3.700 им е дозволен пристапот на интернет, по што почнаа да осамнуваат првите слики од тоа што се случува на крузерот. Патниците се изолирани на крузерот во пристаништето Јокахома, јужно од Токио.

Profimedia

Строги правила за патниците

Првите неколку дена патниците воопшто не смееле да ги напуштаат своите соби, но не се жалеле премногу бидејќи имале храна, вода, струја и интернет. Тие веднаш биле снабдени со топломери и упатство да ја мерат температурата неколкупати дневно и да пријават температура повисока од 37,5 степени Целзиусови.

Facebook

Грижа за секој од патниците

Екипажот води сметка за сите барања на патниците, а најмногу внимание посветува на најмалите патници што се наоѓаат под карантин во крузерот. На почетокот им донеле плишани играчки, слатки, играчки и видеоигри. Родителите им се неизмерно благодарни за тоа. Секој ден стигнуваат играчки за најмалите. Услугата во собите сè уште работи и храната што ја добиваат патниците е сè уште привлечна.

Hi Casino we are 2 Casino Residents Quarantined on the Diamond Princess in Yokohama Japan now into Day 6 of 14 we are…

Publiée par Jan Dave Binskin sur Dimanche 9 février 2020

Враќање на парите

На 9 февруари патниците добиле известување од крузерот „Дајмонд принцес“ дека ќе ги добијат целосно парите назад. Следниот ден на патниците им било дозволено да излезат од своите кабини на неколку минути, но морале да се држат на оддалеченост од барем два метра од патниците од другите кабини. Освен тие неколку минути дневно што ги поминуваат на палубата, семејствата целиот ден го поминуваат заедно во малите кабини.

Facebook

Обврските ги оддалечуваат од ситуацијата

Екипажот се обидувал да ја засили надежта на патниците, па им доставиле храна и пијалаци вечерта кога биле Оскарите. Патниците и покрај сериозноста на ситуацијата, се обидуваат да ги извршуваат сите активности што ги извршувале пред да бидат ставени под карантин. Некои држат состаноци онлајн, други вежбаат и ја одржуваат формата и сето тоа го прават во малите кабини. Некои патници, пак, се жалат дека им снемува алкохол, бидејќи само со негова помош можат да избегаат накратко од напнатата ситуација.

Profimedia

Брзата помош, полицијата и новинарите го „чуваат“ крузерот

Јапонската брза помош и полиција се наоѓаат на пристаништето на кое е закотвен крузерот. Новинарите, пак, со мали јахти кружат околу крузерот, обидувајќи се да добијат ексклузивни снимки за животот на заразените и на другите лица.

Profimedia
Profimedia
Facebook

Слични објави

Секоја вечер една чаша пред спиење: Исчистете ги цревата и уништете ги маснотиите

Igor

Гола нога, шлиц до колкови, а градите „кипат“! Карлеуша во оваа комбинација би го „стопила“ и најголемиот снег! (ФОТО)

Еспресо

Природни намирници кои ги чистат белите дробови од никотин

Еспресо

Оваа пролетна билка е вистинска ризница за здравјето

Igor

Ева Лонгорија го привлече целото внимание на црвениот тепих со своето длабоко деколте! (ФОТО)

Еспресо

Чисто тело за само 7 дена, веднаш направете го овој рецепт

Igor

Остави Коментар

1 × 3 =

Слични објави

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Васко Спасоски

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Еспресо

Зоран Заев во „Еден на Еден“: Да го пополниме местото што Британија го ослободи во ЕУ! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Чудни навики во исхраната на познатите

Igor

Исцрпен и „страшен“ за гледање: Новата фотка од Џастин Бибер пред болница е тажна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Српска пејачка била исфрлена од финалето на Новак Ѓоковиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски