Лекарите го открија најраниот симптом на дијабетес: Ова е јасен знак дека шеќерот го уништува телото

Ако овој симптом се забележи навреме, дијабетесот може да се држи под контрола.

Симптоми на дијабетес тип 2 вклучуваат замор, необјасниво губење на тежината и чувство за жед.

Меѓутоа, лекарите дошле до заклучок дека пред сите нив, се развива еден симптом што е најраниот аларм за тревога.

Дијабетес тип 2 е хронична состојба при што панкреасот не може да произведе доволна количина инсулин. Иако овој процес може да изгледа безопасен, со текот на времето ги нарушува сите функции на телото. Високото ниво на шеќер во крвта може сериозно да ги оштети срцето, очите и бубрезите.

Клучен чекор е рано откривање на проблемот. Најраниот симптом, тврдат лекарите, е заматен вид, кој станува сѐ посериозен секој ден.

Дијабетесот може да предизвика заматен вид, но и стеснување на окото. Оваа состојба е позната и како дијабетична ретинопатија – резултат на проблемите со крвните садови околу мрежницата.

Кај повеќето пациенти овој проблем се развива постепено. Раното откривање и одењето на лекар, може да го спаси пациентот од посериозни проблеми какви што се целосно губење на видот.

Во окото се создава вишок течност, кој го создава заматување и го намалува фокусот. Ако оваа состојба трае неколку денови, време е да посетите лекар.

Експертите исто така нагласуваат дека заматен вид не е кај 100 отсто од случаите последица на дијабетес. Тој исто така може да биде предизвикан и од голем број други состојби, вклучувајќи суви очи, слаб вид или инфекција.

Во секој случај, лекарите препорачуваат редовна контрола и следење на сите сигнали што ни ги праќа организмот.

Слични објави

Доли Партон: Пример за изгледот ми е проститутка!

Еспресо

Рамбо Амадеус: Да не е коронавирусот, никогаш немаше да сфатиме каков вид е човечкиот род

Еспресо

Милица Павловиќ со новото жешко видео ги остави мажите без сон (ФОТО)

Еспресо

Лејла Рамковска: Со јогата научив како да го насочам умот во моја полза (ФОТО)

Еспресо

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: Том Хенкс и „A beautiful day in the neighborhood“ носат емотивна приказна од која има што да се научи! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Овие ѕвезди изгледаат непрепознатливо после низата естетски корекции! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

дванаесет − 6 =

Слични објави

Сопругата на Џон Леџенд позираше во провокативно издание, ја обвинија за фотошоп, а потоа следуваше и нејзиниот одговор (ФОТО)

Еспресо

Хороскоп за 13. 02. 2020 – Лавовите ќе стават крај на љубовната авантура!

Еспресо

Поради коронавирусот сите гледаат филмови за пандемии, a ова се некои од најдобрите! (ВИДЕО)

Еспресо

Почина легендарниот Макс фон Сидов: Глумеше во „Игра на тронови“ и фамозно играше шах со смртта (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Ни пиша Светлана од Северна Италија: Драги мои Македонци…

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон и принцот Вилијам објавија фотографии од нивните работни соби: Досега никој не знаеше како изгледаат

Еспресо