7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

ЧЕСТО ВИ ЗУЈАТ УШИТЕ? Дневна доза магнезиум може да биде од помош

Магнезиумот е најверојатно првата работа која би паѓа на памет кога ќе се спомнат здрави коски. Тој е хемиски елемент и претставува неизоставен дел од структурата на нуклеинските киселини, а со од тоа зависи и работата на клетките.

Недостатокот на магнезиум би ја спречил работата на многу ензими кои се користат за синтеза на енергетски соединенија.

Магнезиумот, според некои податоци е застапен со 25% од сите минерали во нашиот организам, а 50% од вкупниот магнезиум се наоѓа во коските. Зад недостатокот на магнезиум се кријат многу заболувања но, едно од најспечифичните е тинитусот или постојано зуење на ушите.

Тинитусот е познат како зуење на ушите предизвикано не од надворешни, туку од внатрешни дразби. Истражувата од 2001 година, покажуваат дека при подолга изложеност на голема бучата, доаѓа до губење на магнезиумот од организмот. Губењето на магнезиумот од организмот е појава многу почеста кај жените отколку кај мажите.

Кога станува збор за зуењето на ушите редовниот дневен внес на минералот магнезиум може да биде од голема помош.

Слични објави

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.
Се вчитува....