7.8 C
Скопје
07:39 - 28 февруари, 2024

Зеленски во САД: „Инвестирајте во демократијата. Борбата ќе дефинира во кој свет ќе живеат нашите деца и внуци“

Патувањето на Володимир Зеленски во САД не е чекор напред кон мирот, туку барање поддршка и благодарност. „Битката не е само за животот, слободата и безбедноста на Украинците или која било друга нација што Русија сака да ја освои. Борбата ќе дефинира во кој свет ќе живеат нашите деца и внуци“, изјави украинскиот претседател кон Конгресот, потсетувајќи дека неговиот народ води битка за слобода за сите. 300 дена по почетокот на конфликтот, Зеленски за прв пат ја напушта својата земја и отиде во посетак кај најмоќниот од сојузниците.

Зеленски беше пречекан со овации кога излезе да зборува облечен во неговите препознатливи зелени панталони и кошула во војнички стил. Украинскиот лидер беше поддржан со долг аплауз додека се присетуваше на американските битки против нацистичка Германија и на воените обврски на претседателот Френклин Рузвелт во обид да го задржи протокот на американските резерви на оружје за војната против Русија.

– Нашите два народа се сојузници во оваа борба и следната година ќе биде пресвртница. Знам. Точката во која украинската храброст и американската решителност мора да ја гарантираат иднината на нашата заедничка слобода. Слободата на луѓето кои се залагаат за своите вредности – рече тој.

По моќниот говор, Зеленски го развиори сино-жолто украинско знаме за кое рече дека доаѓа од линијата на фронтот. Претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси и потпретседателката Камала Харис го подигнаа знамето.

– Ова знаме е симбол на нашата победа во оваа војна. Стоиме, се бориме и ќе победиме затоа што сме обединети, Украина, Америка и целиот слободен свет – рече тој.

Слични објави

(Фото) Прва објава на Ана Бекута по отсуството од „Ѕвездите на Гранд“: Еве со што е преокупирана пејачката

еспресо

Астропрогноза за среда, 28 февруари: Страст за Раковите, радосна вест за Рибите

еспресо

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо
Се вчитува....