10.8 C
Скопје
10:58 - 10 декември, 2022

Русите објавија видео од наводниот убиец на Дугина: Изнајмила стан во истата зграда и ја набљудувала

Дарја Дугина, 30-годишната ќерка на идеологот од Кремљ, Александар Дугин, загина по наводното детонирање на експлозив во автомобилот со кој се возела. Русите веднаш ги обвинија Украинците и рекоа дека тие се одговорни за убиството, што Украина го негираше.

Русите сега објавија видео и фотографија од наводниот убиец на Дугина. Наводно се работи за 43-годишната Наталија Вовк. Русите тврдат дека таа влегла во Русија на 23 јули годинава и дека изнајмила стан во зградата во која живеела Дугина и ја надгледувала.

Така тврдат од ФСБ и додаваат дека Вовк три пати ги менувала регистарските таблички на својот мини купер. Велат и дека побегнала од Русија преку Естонија.

„Убиството го подготвиле украинските сили, а сторител е нивната државјанка Наталија Вовк, која со ќерката влегла во Русија на 23 јули годинава. Изнајмила стан во зградата во која живеела Дугина и ја надгледувала“, тврдат од ФСБ.

По излегувањето на резултатите од истрагата изјава даде и Александар, таткото на убиената.

„Мојата ќерка беше убиена во терористички чин од украинскиот нацистички режим. Таа беше прекрасна жена, патриот, верник, воен известувач, филозоф… И тие ја убија пред мои очи. Мојата ќерка го жртвуваше својот млад живот За ова. Потребна ни е победа. Ве молиме остварете ја!“, рече Дугин.

Путин испратил телеграма со сочувство до семејството на Дугина, во која го нарече нејзиното убиство „гнасно и сурово злосторство“.

„Посло, сурово злосторство го заврши животот на Дарја Дугина, паметна, талентирана личност со вистинско руско срце: љубезно, полно со љубов, сочувствително и отворено“, напишал Путин.

Слични објави

Што да (не) правите на денот на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц: „Сите молитви денес ќе бидат одговорени“

Еспресо

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо
Се вчитува....