17.8 C
Скопје
12:58 - 13 август, 2022

Поранешната сопруга на Путин се омажи со помлад маж, си го смени презимето, но и градот на живеење

Људмила Путина, поранешната сопруга на претседателот на Руската Федерација, од која Владимир Путин најави развод во 2013 година, повторно се омажи и го зеде името на нејзиниот нов сопруг, пишува Собеседник.ру. Напис со докази за овој факт се појави на веб-страницата уште на 19 јануари, но материјалот остана незабележан од печатот, а веста дури сега се најде во медиумите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lyudmila Putina (@putinalyudmila)

Уште на 25 јануари, опозиционерот и блогер Алексеј Навални ја покрена темата за новиот брак на поранешната прва дама, а неговиот колега Георги Албуров од Антикорупциската фондација рече дека повторно ги проверил фактите наведени од Interlocutor и тие наводно биле потврдени . Како и во сите други случаи со семејството на претседателот, оваа информација најверојатно нема да биде официјално потврдена, бидејќи Путин постојано вели дека нема да ги рекламира животите на своите роднини и пријатели.

Собеседник.ру обезбедил факти за новиот брак на Људмила Путина (Шкребнева), од Државниот регистер, а обезбедил и документи од регистерот за правата на недвижности според кој таа има стан лоциран во Санкт Петербург, кој инаку Путин го доби во јануари 1995 година. Станот од 138,6 кв. метри првично бил регистриран на Владимир Путин, неговата сопруга Људмила Путин и нивните две ќерки Екатерина и Марија. Во 1997 година, откако семејството замина за Москва, станот и беше префрлен на свекрвата на претседателот, Екатерина Тихоновна Шкребнева. Во јули 2015 година, домувањето го наследи (по смртта на нејзината мајка) сестрата на Људмила Путин, Олга Цомаева. Конечно, во септември минатата година, Људмила Александровна Очеретнаја, чие име, патроним, датум и место на раѓање целосно се совпаѓаат со податоците на Људмила Путина, стана сопственик на станот со купопродажен договор.

Според Собеседник, 58-годишната поранешна сопруга на претседателот се омажила за 37-годишниот шеф на Центарот за развој на меѓучовечки комуникации (ЦРМК) и издавачката куќа „Литературни студии“, Артур Очеретни. Тој претходно работел во компанијата Арт шоу центар, која организирала настани за Единствена Русија, ОНФ, Газпром и други структури. Според руските медиуми, ЦРМК е „под премолчено покровителство“ на поранешната сопруга на претседателот. Во исто време, центарот има две шик канцеларии: на Воздвиженка во центарот на Москва и во паркот Јуност во Калининград, се вели во написот. Значителен дел од просториите на зградите на Воздвиженка се изнајмени – во просек 40 илјади рубли по квадратен метар годишно, пишува „Соговорник“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lyudmila Putina (@putinalyudmila)

Се зборуваше дека се замонашила

Фактот дека Путин и Људмила се развеле стана познат во јуни 2013 година. Тогаш Владимир и Људмила Путин заедно го гледаа балетот „Есмералда“ во Државната палата Кремљ, а за време на прекинот на претставата објавија сензационална вест – за нивниот, како што рекоа, „цивилизиран развод“. Пред тоа, поради отсуството на Људмила Путина на настаните на кои таа требаше да присуствува како сопруга на претседателот, се појавија разни гласини, меѓу кои и дека таа наводно отишла во манастир.

Во исто време, печатот почна да зборува за наводната романса на шефот на државата со познатата спортистка Алина Кабаева. Руските и западните медиуми пишуваат дека шампионката во ритмичка гимнастика и поранешна пратеничка на Државната дума наводно му родила три деца. Во септември минатата година западните медиуми објавија дека Путин можеби има нова љубовница – познатата спортистка, боксерката Наталија Рагозина. Ваквите заклучоци беа донесени откако Рагозина ги гледаше натпреварите во борбено самбо во Сочи, седејќи во ложата со почесни гости покрај Путин.

Путин: „Не кажувам ништо од безбедносни причини“

Рускиот лидер продолжува тврдоглаво да го следи принципот на необјавување на деталите од животот на неговите најблиски. Претходно тој објасни дека тоа се должи на грижата за безбедноста на роднините. Иако за време на директните линии на комуникација меѓу претседателот и народот и големите прес-конференции, редовно се поставуваат прашања за неговиот личен живот, но шефот на државата вешто избегнуваше директен одговор. Така, во април 2014 година, Путин се пошегува на прашањето кога земјата ќе види нова прва дама, спомнувајќи ја Људмила Путина. „Прво, треба да се омажам за мојата поранешна сопруга, а потоа ќе размислам за себе“, рече тој со насмевка.

Путин одговори исто така заобиколно во декември минатата година на прашањето за генералната директорка на Иннопрактика, проректорка на Московскиот државен универзитет Катерина Тихонова, за која се шпекулира дека е негова ќерка. „Да кажам каде точно работат моите ќерки – никогаш не сум го правел ова, а нема да го направам ни сега. Вклучително и од безбедносни причини“, рече претседателот.

Слични објави

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо

Бразилската манекенка Алесандра Амборзио лудо се забавуваше на концертот на Сека Алексиќ во Будва

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 13 август

Еспресо
Се вчитува....