-3.2 C
Скопје
22:46 - 8 февруари, 2023

(Фото) Како најефтино да го посетите Амстердам: Ресторани и хотели по најниски цени, а сепак ќе се чувствувате кралски!

Музеи, ресторани, туристички атракции, луксузни хотели и јавни превозни средства: Амстердам е меѓу најскапите градови во Европа и во светот. Ова го потврдува годишното истражување објавено во декември oд познатиот неделник „Економист“ кој го смести главниот град на Холандија на 40-то место меѓу најскапите градови во светот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by I amsterdam (@iamsterdam)

Трошоците се секако високи (дури и ако квалитетот на животот е многу добар и услугите се дефинитивно ефикасни) и за жителите и за бројните туристи кои секоја година избираат да го поминат токму тука својот одмор или да поминат само викенд во овој енергичен град.

Сепак, со малку грижа околу буџетот дури и во Амстердам е можно да се организира викенд, или подолго патување, без да се потроши цело богатство. Само организирајте се и искористете неколку алтернативни начини за движење, јадење, спиење и посета на градот, за да го искусите она што тој го нуди по пристапни цени. И тоа во совршен холандски стил.

Изнајмете велосипед

 

View this post on Instagram

 

A post shared by I amsterdam (@iamsterdam)

Возењето велосипед е удобен, забавен, здрав и ефикасен начин да се движите низ Амстердам, исто како што прават вистинските Амстердамци! Всушност, градот е познат по тоа што е една од најпријатните дестинации во светот за љубителите на две тркала, се проценува дека на улиците на Амстердам има повеќе велосипеди отколку граѓани.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by I amsterdam (@iamsterdam)

Мрежата на велосипедски патеки – преку 400 километри кои го опфаќаат целиот град – е меѓу најгустите на планетата. Возите на „ленти“ означени со бели линии, регулирани со сообраќајни знаци и симболи во облик на велосипед.

Покрај класичните велосипеди на две тркала, во градот не недостасуваат возила опремени со колички закачени на велосипедот за превоз на деца и домашни миленици.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by I amsterdam (@iamsterdam)

Цената за изнајмување велосипед е околу 10 евра на ден. Дури и само за неколку часа, возењето низ Амстердам со велосипед е суштинско искуство за да се разбере градот и неговите жители кои го користат ова превозно средство наместо автобуси, трамваи и метро.

Улична храна: јадете во Амстердам без да потрошите цело богатство

Фуд Хален е најголемиот уличен пазар за храна во Амстердам, отворен во просториите на прекрасниот културен комплекс Де Хален. Овде има околу дваесет продавници за сувомеснати производи кои нудат значителна разновидност на јадења, од виетнамски менија до мали пици, од грчко мезе до домашни хамбургери до секогаш присутните холандски вкусови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Albert Cuyp market (@albertcuypmarkt)

Albert Cuyp Markt, од друга страна, е најпопуларниот локален пазар во Амстердам, основан во 1905 година од група трговци кои се состанале овде за да ги продаваат своите производи. Денес луѓето доаѓаат да купат винтиџ облека, велосипеди, книги, цвеќиња и исто така да јадат локална храна. На штандот Vlaardingse Haringhandel, познатиот холандски сендвич со харинга, придружен со ладно пиво чини само 5 евра.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Albert Cuyp market (@albertcuypmarkt)

Ефтино спиење во Амстердам: поминете ја ноќта како кралеви и кралици во хостел (како во хотел)

Можете да спиете во Амстердам без да потрошите цело богатство, само изберете кога резервирате да преноќите во хостел наместо во хотел. За среќа, градот нуди широк избор на хостели, од кои некои се многу убави, опремени со дизајнерски елементи и се наоѓаат токму во центарот.

Меѓу најпознатите е „Flying Pig Dowtown Hostel“ изграден во зграда од 18 век во срцето на Амстердам, идеално место за оние кои бараат забава. Cocomama е бутик хостел на синџирот Clink Hostel (кој покрај во Лондон наскоро ќе отвори хостели и во Даблин и Лисабон) во близина на пазарот Albert Cuyp и има бројни опции, од заеднички соби (до максимум 6 кревети) до приватни апартманчиња. Хостелот, кој има и кино, кујна и градина, организира и социјални настани, ноќи на игри и семејни вечери со цел да ги ангажира гостите да се дружат со локалното население. На локацијата исто така е можно да се изнајмат велосипеди за движење низ градот.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....