СЕЌАВАЊЕ НА 11. СЕПТЕМВРИ 2001: „Здраво мамо, само сакав да ти се јавам…те сакам…“

Мајката на Бред Флачер, кој почина на 89.кат на јужната кула, се сеќава на пораката што синот ја оставил утрото на телефонската секретарка. „Пропуштениот телефонски повик и неможноста да му се јавам, ќе остане најголемото жалење во мојот живот“, пишува италијанскиот дневен весник „Ла Стампа“

„Здраво мамо, јас сум, Бред. Само сакав да ти се јавам … да те известам. Сигурно слушна дека авион се урна во Светскиот трговски центар „One“. Добро сме, ние сме во кулата два. Очигледно сум жив … но …ова е прилично застрашувачко искуство … Само што видов еден човек како паѓа, веројатно од 91 -от кат, на земја … така … умх. Јави ми се, мислам дека ќе бидеме тука цел ден. Но…јави ми се подоцна. Те сакам“.

Тоа беше нешто после 8.46 часот на 11 септември 2001 година, кога Бред Фечет ја остави оваа порака за неговата мајка Мери на телефонската секретарка во нивниот дом во Конектикат. Тој, 24 годишен, бил на 89 -от кат од јужната кула, каде работел како брокер за „Киф, Брујет и Вудс“. Неколку минути подоцна, во 09.03 часот, United Flight 175 се урна во јужната кула, помеѓу 77 -от и 85 -от кат. Бред беше заробен над пламенот.

„Тоа беа неговите последни зборови“, вели Мери сега, која стана една од најпознатите активистки за семејствата на жртвите. „Пропуштениот телефонски повик и неможноста да му се јавам, назад во времето – додава таа со скршен глас – ќе остане најголемото жалење во мојот живот“.

Што паметите од тоа утро?

„Работев во Клиниката за ментално здравје, мојот сопруг ме предупреди дека Бред се јавил. Еден колега ме донесе дома и ја слушнав пораката. Се обидов да се јавам, но немаше одговор. Небото беше сино, без облаци. Пред се, се сеќавам на тишината. Еден по друг пристигнаа пријателите: некои донесоа храна, други одговораа на телефонот. Поднесовме извештај за исчезнато лице“.

Дали се уште се надевавте дека ќе го најдете жив?

„Како и сите. Можеби тој избегал на време, и сега е во болница или на пат кон Њујорк. Но не беше така, за три илјади луѓе“.

Кога разбравте?

„Неговата компанија ги следеше вработените. Неколку дена подоцна, тие ни се јавија и рекоа дека не мислат дека Бред успеал да излезе од кулата. Чекавме уште малку. Друг проблем беше што немајќи тело, се двоумевме за погребот. Кон крајот на септември одржавме спомен -обележје. Потоа, во три различни прилики и локации, спасувачите идентификуваа некои од посмртните останки на Бред, кои ни ги предадоа за да го закопаме “.

Денес ќе имаше 44 години, како се сеќавате на него?

„Се вери и наскоро требаше да се венча. Јас би била баба, со внука во средно училиште. Многу е тешко. Честопати размислуваме каков би бил неговиот живот кога ќе ги видиме неговите преживеани пријатели од тоа време, но ние сме среќни за нив. “

Зошто Бред останал во кулата, дали добивте одговор?

„Истражната комисија се засноваше на искуството од нападот во 1993 година и протоколите што ги сметаа за побезбедни во тоа време, без да знаат дека станува збор за напад, а вториот авион веќе беше на пат“.

Дали мислите дека Арабија им помогна на напаѓачите?

„Никогаш не откривме кој ги финансирал нападите, никогаш нема да бидеме сигурни…“

Бајден вети дека ќе ги објави тајните документи?

„Тоа е голем чекор во вистинската насока“.

Како се чувствувавте кога беше убиен Бин Ладен?

„Чувство на олеснување, бидејќи бев загрижена дека се обидува да координира и други напади“.

Како одговарате на теориите за заговор?

„Не им посветувам ниту секунда внимание. Судските лекари имаат 7.000 неидентификувани човечки останки, а 1.100 семејства не добиле ништо. Меѓу преживеаните и спасувачите, 83.000 се лекуваа, а 4.700 починаа по нападите. Немам време за заговорниците“.

Како се сменија САД во последните 20 години?

„Направивме многу напредок за националната безбедност, но тероризмот останува закана за целиот свет. Ние сме изложени на ризик, сакам владите да направат се што е можно за да нè заштитат.“

Слични објави

БИЛИ АЈЛИШ ОТКРИВА: Луѓето се плашат од големи гради, изгубив многу следбеници поради нив

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.

Кој е индискиот гуру Моханџи чии следбеници се Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена

И. Т.
Се вчитува....