17.8 C
Скопје
05:30 - 24 септември, 2023

(Видео) Само 24 пилоти имаат дозвола да слетаат на аеродромот во Бутан

Аеродромот Паро во Бутан ја носи титулата еден од најопасните во светот, а колку е предизвик покажува фактот што само 24 пилоти имаат дозвола да слетаат таму, пишува LadBible.

Не само што има повеќе од 100 опасности што пилотите мора да ги земат предвид, туку поради неговата околина, технологијата што пилотите вообичаено ја користат не може да се користи при слетување.

Вообичаено, кога пилотот се приближува до аеродромот, постојат два уреди кои им ја пренесуваат на пилотите хоризонталната положба на авионот во однос на пистата и испраќаат информации за тоа колку далеку е авионот над пистата.аеродромот Никола

Пилотите мора да го управуваат авионот во цик-цак движења околу планините, а потоа да се потпираат само на видот користејќи однапред одредени знаменитости на земјата. Покрај тоа, пистата е исто така многу кратка, што го отежнува слетувањето, пренесува Б92.

Поради сето ова, авионот мора да лета со одредена брзина и висина на секоја од точките на приближување за да обезбеди безбедно слетување.

Но тоа не е се. Последното вртење на пристапот се прави само 30 секунди пред тркалата да удрат на пистата.

Снимката од слетувањето ги покажува свиоците што треба да ги направи авионот додека се приближува до пистата.

Слетувањето е толку тешко што дури и пилотите кои поминале низ тежок процес на обука можат да се обидат само во совршени услови. Нема слетување ноќе, при слаба видливост, па дури ни при турбуленции.

За да им биде дозволено на пилотите да слетаат на Паро, тие мора да поминат ригорозни тестови кои вклучуваат симулации, како и успешно извршување на повеќе полетувања и слетувања.

Слични објави

Нема договор, штрајкот во Холивуд продолжува, сценаристите ја напуштаат работата

еспресо

Марина Абрамовиќ доби покана од Зеленски да биде амбасадор на Украина

еспресо

(Фото) Бела Хадид уникатна во новата кампања на „Марк Џејкобс“, позира гола и без коса

еспресо

(Фото) Хедер Локлир, беше секс симбол на Холивуд, а сега го крие лицето од папараците

еспресо

(Фото) Сверина во друштво на мажот со кој ја поврзуваа

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 23 септември

Еспресо
Се вчитува....