35.8 C
Скопје
19:47 - 15 јули, 2024

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

Вељко и Богдана Ражнатовиќ го крстија најмладиот син Исаија во црквата Свети Сава во Врачар на Видовден.

На светата тајна крштевка присуствуваа само гордите татко и мајка, нивниот најстар наследник Жељко и кумот, дојден од Кипар.

Светиот чин во криптата на Светиот великомаченик цар Лазар го извршија двајца викарни епископи: Стефан од Ремесијан и Нектарије од Јегар, новоизбраниот британско-ирски епископ. Владиката Стефан е долгогодишен свештеник на семејството Ражнатовиќ, а бидејќи неодамна беше избран за старешина на Подворје и претставник на СПЦ во Москва, дојде од руската престолнина да учествува на крштевањето на најмладата Ражнатовиќ.

Како што Вељко веднаш по раѓањето на синот најавил дека крштевањето ќе се изврши на великосрпскиот празник – Видовден, побарал од владиката да дојде во Белград за таа пригода, на што владиката веднаш се согласил.

принтскрин

– Драг наш Исаија Ражнатович, добре дојде во славната фамилија Ражнатовиќ. Голема работа те чека и слава…Ќе мораш баш да се потрудиш тука каде што си се родил да бидеш поголем од големите предци! Јас знам дека ќе бидеш – напиша еден корисник на Инстагран, а Вељко ја сподели неговата објава на својот инсаграм-профил.

Слични објави

Бјелогрлиќ пристигна насмеан на новото рочиште со Гага: Сѐ беше одложено поради Катарина Радивојевиќ и уште еден сведок

Еспресо

Карлеуша и Тошиќ се договориле за поделба на имотот! Еве на кого оди целиот имот

Еспресо

(Фото) Како да е направена од гума! Џина Џиновиќ во кратка маичка направи невидена акробација!

Еспресо

(Фото) „Биди ни секогаш најсреќен“: Синчето на Антониа Гиговска наполни една година

Еспресо

(Фото) Нина Бадриќ мами воздишки во Грција, покажа фантастична фигура во костим за капење: „Совршена си!“

Еспресо

(Фото+видео) Северина ги покажа градите? Згодната пејачка избра невообичаена маичка за нејзиниот концерт

Еспресо
Се вчитува....