17.8 C
Скопје
06:16 - 13 јуни, 2024

Ознака : кисело млеко

Дестинации и Дегустации

СПЕЦИЈАЛИТЕТ ОД ВРАЊЕ: Традиционална пита со три задолжителни состојки (РЕЦЕПТ)

Igor
Во Врање традиционално се подготвува питата самса, која ја има во речиси секое домаќинство. Во основа, задолжителни се три состојки: бел лук, кори и кисело...
Дестинации и Дегустации

Јогурт и кисело млеко за подолг живот

Igor
Истражувањата покажуваат дека лицата кои постојано пијат поголеми количини кисело млеко или јогурт се поздрави и подолго живеат. Овие пијалаци треба да се внесуваат бидејќи...
Дестинации и Дегустации

Рецепт за домашно кисело млеко

Igor
Состојки 2 л млеко Една шолја густ јогурт или едно канче кисела павлака Подготовка Сварете го млекото. На првиот знак на вриење, тргнете го од...