19.9 C
Скопје
19:03 - 18 мај, 2022

Славчо Попоски со викенд прогноза: Дали да планирате прошетки и кога, а кога да откажете сè

Метео прогнозерот Славчо Попоски нè информира какво време ќе имаме за време на викендот и како ќе ни почне следната недела.

– За време на овој викенд ќе биде понестабилно, на повеќе места ќе има појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално е можна и појава на невреме, проследено со силен ветер и со појава на град. Температурите остануваат многу високи и тоа поради влијанието на многу топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 30 степени, додека во најтоплите предели се очекува да се искачат и малку над 30 степени – вели Попоски.

Според Попоски, во почетокот од следната недела сè уште ќе има услови за локална попладневна нестабилност, додека постабилна атмосфера се очекува од средината на неделата. Минималните температури ќе бидат значително повисоки и ќе се спуштаат во интервалот од 8 до 14 степени, додека максималните дневни остануваат многу високи и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 32 степени, а мал пад на истите, барем отсега гледано, се очекува од среда.

Слични објави

Славчо Попоски прогнозира: Многу топло, до 35 степени, проверете кога!

Ј.К.Д

Амбер Херд стисната во ќош од адвокатката на Џони Деп: Овие две важни прашања ја откриваат лагата на глумицата

Еспресо

Три работи кои им пречат на кучињата, а ние упорно ги правиме

М. Р.

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо
Се вчитува....