-5.2 C
Скопје
23:36 - 25 јануари, 2022

„СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА Е НА НЕТФЛИКС: Првиот македонски филм на најголемата стриминг платформа

дина дума

„Сестри“, кој беше одбран да биде македонскиот претставник за наградата Оскар за најдобар странски филм за 2022 година од страна на Друштвото на филмските работници во Македонија е дебитансткиот филм на режисерката Дина Дума.

Од денес, филмот може да се гледа на најголемиот стримиг сервис на светот „Нетфликс“, а воедно е и првиот македонски филм што се најде на платформата.

РАЗГОВОР СО ДИНА ДУМА, РЕЖИСЕРКА: Јас сум трета режисерка што снимила долгометражен филм во Македонија

„Сестри“ кој премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал во Карлови Вари во натпреварувачката програма „Ист оф д Вест“ („East of the West“) каде покрај тоа што ги освои симпатиите, ја освои и специјалната награда од жирито.

Така да, оваа петочна ноќ направете си пуканки и пуштете си го „Sisterhood“.

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....