23.8 C
Скопје
12:44 - 10 август, 2022

„СЕСТРИ“ НА ДИНА ДУМА Е НА НЕТФЛИКС: Првиот македонски филм на најголемата стриминг платформа

дина дума

„Сестри“, кој беше одбран да биде македонскиот претставник за наградата Оскар за најдобар странски филм за 2022 година од страна на Друштвото на филмските работници во Македонија е дебитансткиот филм на режисерката Дина Дума.

Од денес, филмот може да се гледа на најголемиот стримиг сервис на светот „Нетфликс“, а воедно е и првиот македонски филм што се најде на платформата.

РАЗГОВОР СО ДИНА ДУМА, РЕЖИСЕРКА: Јас сум трета режисерка што снимила долгометражен филм во Македонија

„Сестри“ кој премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал во Карлови Вари во натпреварувачката програма „Ист оф д Вест“ („East of the West“) каде покрај тоа што ги освои симпатиите, ја освои и специјалната награда од жирито.

Така да, оваа петочна ноќ направете си пуканки и пуштете си го „Sisterhood“.

Слични објави

Колешката од „Брилјантин“ се прости од Оливија Њутн-Џон: „Јас сум без зборови, последен пат кога зборувавме ми рече…“

Еспресо

Бен Стилер откри дека ја одбил улогата во познатиот филм: „Сè уште ме мачи тоа“

Еспресо

Сте го виделе новиот дом на Бред Пит? 40 милиони долари за вистинска палата

Еспресо

Драматично на „Шарл де Гол“: Вооружен со нож претел на аеродромот во Париз; убиен е од полицијата

Еспресо

Синот на Доналд Трамп го коментираше претресот на имотот на неговиот татко: „координиран напад“

Еспресо

(Фото) Зеленски како суперхерој: САД лансира акциона фигура на украинскиот претседател, суперхеројот се произведува во Кина

Еспресо
Се вчитува....