Сандански тагува по Ивон (3) и Васил (5) кои беа убиени од својата мајка: „Сакаа да ми ги земат, е нека ми ги земат сега!“

Денешниот ден е прогласен за Ден на жалост во Сандански откако вчеравечер беа убиени две деца на возраст од 3 и 5 години од страна на нивната мајка, соопштија од општината.

По наредба на градоначалникот Атанас Стојанов, денешниот ден -20 ноември е прогласен за Ден на жалост во знак на сеќавање на трагична смрт на тригодишната Ивон и петгодишниот Васил. Знамињата во градот ќе бидат на половина копје, сите јавни прослави се забранети. Почивајте во мир, ангелчиња!, напиша градоначалникот на својот Фејсбук профил.

Децата се убиени вчера попладне од страна на нивната мајка во нивниот дом во центарот на Сандански. По убиството и мајката и таткото на децата се приведени.

Мајката во полицијата изјавила дека била во бракоразводна постапка: „Сакаа да ми ги земат децата!? Е нека ми ги земат сега“, изјавила таа пред истражителите, пренесува порталот Струма.ком.

Случајот потсетува на големата трагедија која во февруари 2009 година се случи  во селото Осиково, каде Манчо Панјуков ги закла двете деца, по што ја запалил куќата во која имало и други роднини. Се обидел притоа да ја убие и сопругата, но таа едвај се спасила од пожарот, но починала два месеци подоцна.

Слични објави

Хороскоп за 5 август: Стрелци се заинтересирани за врска без обврски, Рибите расположени за флерт

Еспресо

Заплената на пет тони кокаин во Венецуела се поврзува со кокаинот лоциран во Македонија

Слободен Печат

Син и татко од Росоман позитивни на коронавирус

Слободен Печат

Медиумска манифестација која ги брише границите на Западен Балкан (ВИДЕО)

Слободен Печат

Филипче: Апсолутно навремено ќе имаме пристап до вакцината против Ковид-19

Слободен Печат

Ова е реалност: Папарацо фотографиите на познатата манекенка ја покажуваат суровата лага за реалноста на Инстаграм! (ФОТО)

Остави Коментар

единаесет − 9 =

Слични објави

Вонредна состојба, извонредна можност

Маките на пациентите кои чекаат преглед не завршуваат: „Мој термин“, нема термин

Слободен Печат

Пендаровски на „1000 години Бигорски манастир“: Ова не е само материјална, туку и духовна градба од молитвите на генерации луѓе (ФОТО)

Слободен Печат

Во отсуство на самодисциплина, дисциплината се наметнува

Слободен Печат

Клиничкиот кампус со комплетно нов лик, нема повеќе сообраќаен хаос (ФОТО)

Штедачите на Еуростандард деновиве ќе бидат известени за обесштетувањето

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarian