17.8 C
Скопје
13:17 - 13 август, 2022

Поранешниот боксер Форман обвинет од две жени за силување: Се бара да плати отштета од 25 милиони долари

Форман „категорично ги отфрли овие наводи“ додавајќи „Нема да ме плашат закани и неосновани лаги“

Сексуална злоупотреба. Ова би било обвинението на две жени против Џорџ Форман, легендарниот поранешен боксер. Актите датираат од 1970-тите. Обвинувањата ги отфрли Форман, кој сега има 73 години, кој пак, зборува за обид за изнуда. Според Њујорк пост, двете жени од јануари барале од Форман да плати по 12,5 милиони долари.

„Во последните шест месеци две жени се обидоа да изнудат милиони долари од мене и од моето семејство – објаснува поранешниот шампион во тешка категорија – лажно тврдат дека сексуално ги злоставував пред повеќе од 45 години, во 70-тите… Категорично ги демантирам овие обвинувања.Гордоста што ја чувствувам со мојата репутација е важна колку и моите спортски достигнувања и нема да ме плашат неосновани закани и лаги – додава тој – Јас сум и секогаш ќе се водам од мојата вера и доверба во Бога.Ќе работам со моите адвокати целосно и вистинито да го разоткријат случајот на моите обвинувачи и да се бранам на суд. Не избирам битки, но и не бегам од нив“, заклучува тој.

Веб-страницата TMZ објави дека тужбра против Форман ќе биде  поднесена во Лос Анџелес во следните неколку дена.

Форман го освои златниот олимписки медал во бокс во тешка категорија во Мексико Сити во 1968 година и ја освои титулата во тешка категорија во 1973 година пред да ја загуби од Мухамед Али следната година. Во 1994 година, на 45-годишна возраст, тој направи извонредно враќање во рингот и го победи 26-годишниот непобедлив Мајкл Мурер освојувајќи ги шампионатите во тешка категорија на ВБА и ИБФ. Форман го заработил своето богатство како претприемач кога се откажал од борбата, најмногу благодарение на скарата за печење бифтек што го носи неговото име, која на крајот му заработила над 200 милиони долари.

Слични објави

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....