33.8 C
Скопје
18:58 - 22 јули, 2024

Почина ѕвездата на серијата „Два и пол мажи“: Мартин Мал подлегнал на болеста

Познатиот актер Мартин Мал почина на 80-годишна возраст, објави на Инстаграм неговата ќерка Меги Мал. Тој одигра голем број одлични улоги, вклучувајќи ја и улогата во хит серијата „Два и пол мажи“.

„Со скршено срце објавувам дека татко ми почина дома на 27-ми јуни по храбра битка со долго боледување. Беше познат по тоа што беше брилијантен во секоја можна креативна дисциплина, но и по снимањата“, рече таа.

Таа додаде дека Мартин Мал многу ќе им недостига на неговата сопруга, ќерка, пријатели, соработници, колеги уметници, комичари и музичари и но и на бројните кучиња. „Го сакав неизмерно“, рече таа.

Актерот се прослави во седумдесеттите со улогите во сериите Мери Хартман, Фернвуд 2 ноќ и Америка 2 најт.

Беше успешен и во музиката, па неговата песна „A Girl Named Johnny Cash“, испеана од Џејн Морган, го достигна 61-то место на Билборд-листата. Тој ја напиша тематската песна за серијата „51-та држава“ од 1970 година и служеше како музички продуцент за филмот „Џамп“ од 1971 година.

Имаше забележителни улоги во Sabrina, The Teenage Witch, Roseanne, Two and a Half Men, Arrested Development, The Ranch, и The Cool Kids. Тој беше номиниран за наградата Еми во 2016 година за неговата улога во Veep.

 

Слични објави

(Видео) Исплива интимна снимка од Јована Јеремиќ и нејзиниот партнер: Не можат да ги тргнат рацете еден од друг

Еспресо

Бившиот на Цеца се омажи за мисица: Богдан и Јована се венчаа во тајност на свето место

Еспресо

(Видео) Шекил О’Нил и српскиот рапер направија хаос во Хрватска: Дресот на НБА ѕвездата ги воодушеви сите!

Еспресо

Никол Кидман даде редок коментар за Том Круз: „Живеевме во приколка, бевме многу блиски“

еспресо

Пет години од смртта на Дијана Милојковиќ: Нејзината натчовечка борба со тешката болест го сплоти Балканот

Еспресо

(Фото) Деми Мур ја покажа својата совршена линија во минијатурни бикини: „Авионка“ на 61 година

еспресо
Се вчитува....