9.8 C
Скопје
6 декември, 2021

ПАМЕТНО КУПУВАЊЕ: Црниот петок се наближува, еве неколку совети како да заштедите!

Black Friday или Црн Петок е најпопуларниот ден за купување во светот. Како и секоја година, традиционално се одржува четвртиот петок во ноември, а оваа година ќе биде на 26-ти ноември – поточно овој петок.

ПОТЕКЛОТО НА ЦРНИОТ ПЕТОК: Што значи, зошто така се нарекува петокот резервиран за шопинг со попусти?

Важно е да се знае

Иако настанот се обележува во петок, сепак, скоро сите продавници имаат попусти во петок, сабота и недела – односно цел викенд! Ако немате (доволно) време во петок, без грижи – можете да се надокнадите во сабота и недела.

шопинг

Што воопшто сакате да купите?

Тоа е денот во годината кога речиси сите, поточно – буквално во сите продавници има попусти. Ние сме бомбардирани со понуди и всушност купуваме импулсивно „затоа што е на добра цена“, а не она што ни треба или она што навистина сакаме да го купиме.

Искористете ги овие неколку дена за да си направите листа со желби. Погледнете што недостасува во вашиот плакар, погледнете ги домашните апарати на кои можеби им треба добра за замена по долгогодишно користење, а бидејќи зимата е веднаш зад аголот и децата растат толку брзо – натерајте ги да испробаат минатогодишни зимни комбинации за да знаете на што сте. А, кога сето тоа ќе го ставиме на хартија – точно ќе знаете што да купите.

Совет за професионалци: обидете се да направите список со подароци за Божиќ. Можеби ќе биде многу работа и планирање однапред, но заштедите ќе бидат огромни!

попуст

Подготовката е половина работа

Повисок попуст не мора да значи дека артиклот е финален и најевтин. Продавниците имаат различни основни цени на производите, така што на крајот можеме да платиме помалку за производ со 30% попуст отколку производ со попуст од 40%. Откако ќе имате список со желби, би било добро да ги посетите продавниците и да дознаете какви се цените сега.

Затоа искористете го Black Friday и купете се што ви треба.

Слични објави

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.

Ѝ ВЕЛЕЛЕ ДЕКА Е ГРДА, А СЕГА Е НАЈУБАВАТА ПЕНЗИОНЕРКА НА СВЕТОТ: Супермоделот Тајра Бенкс наполни 48 години

И. Т.
Се вчитува....