24.8 C
Скопје
14:30 - 13 август, 2022

Олена Зеленска за Аманпур: „Јас сум како плакар преживеан во срушена зграда во Бородинка“, „Не можеме да го видиме крајот на нашето страдање“

Пет месеци војна ги принуди Украинците да ги приспособат своите очекувања. Откако се подготвија за конфликт за кој мислеа дека ќе биде спринт, многумина сега се борат со прифаќање на веројатноста за „маратон“, рече Олена Зеленска, првата дама на Украина.

„Многу е тешко да се издржи пет месеци“, рече Зеленска за славната новинарка Кристијан Аманпур на CNN. „Мораме да ја акумулираме нашата сила, мора да заштедиме енергија“.
„Не можеме да го видиме крајот на нашето страдање“

Зеленска зборуваше за Си-Ен-Ен во клучен момент од војната. Иако Киев постигна низа рани победи по руската инвазија, се чини дека плимата се врти во корист на Кремљ, особено на исток.
Руските сили го исчистија најголемиот дел од украинската одбрана во регионот Луганск и ја консолидираа контролата на територијалниот појас на југ. Луганск и соседниот Доњецк заедно го формираат украинскиот регион Донбас, индустриско срце преполно со фабрики и полиња на јаглен што е место на спорадични борби од 2014 година.

Сопругот на Зеленска, претседателот Володимир Зеленски, во понеделникот им кажа на лидерите на Г7 дека сака да стави крај на војната во Украина до почетокот на следната година.
Засега, борбите продолжуваат да беснеат на исток, со проектили кои погодуваат цели низ целата земја, вклучително и трговски центар во кој имало најмалку 1.000 луѓе кога се огласила сирената за воздушен напад. Најмалку 18 лица загинаа, а десетици се водат како исчезнати.

Како и нејзиниот сопруг, Зеленска го нарече нападот „тероризам“ додавајќи дека е „шокирана“ од инцидентот.
„Бевме шокирани многу пати. Не знам со што друго може да не шокираат Русите“.

Зеленска рече дека таа и нејзините деца не го виделе Зеленски два месеци од војната. Во текот на првите денови од војната, претседателот живееше во неговата канцеларија и на неговото семејство му беше забрането да остане таму за да ги заштити.
Борбите оттогаш се оддалечија од Киев, дозволувајќи му на семејството повторно да се обедини, но не на долги временски периоди.
Нивното искуство, рече Зеленска, не е единствено. Таа процени дека половина од сите украински семејства се разделени од војната.

„Нашиот однос е на пауза, исто како што е со сите Украинци“, рече та. „Ние, како и секое семејство, чекаме повторно да се сретнеме, повторно да бидеме заедно“.
Зеленска рече дека таа и другите се обидуваат  „да најдат радост во едноставните работи“, дури и ако тие се минливи. Таа се спореди себеси со фотографија во градот Бородинка, град источно од Киев, окупиран од руските сили во раните денови на војната.
Сликата, рече Зеленска, покажува серија бомбардирани и срамнети со земја згради, на кои остана само едно нешто: плакар.
„Јас сум како еден плакар во Бородинка. Се обидувам да истраам, исто како плакарот“.

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....