17.8 C
Скопје
02:26 - 26 мај, 2024

Олена Зеленска: „Јас сум московска цел број 2? Спремни се на сè, не сум сигурна за безбедноста на мојата фамилија“

Интервју за Гардијан на сопругата на претседателот Зеленски. Зборува за почетокот на конфликтот и отуѓувањето со децата од безбедносни причини. 

„Кога ќе ги видите нивните злосторства, ќе помислите дека можеби тие се навистина способни за сè“: Украинската прва дама Олена Зеленска одговори на прашање на Гардијан дека е цел број два на Русија. „Имам чувство дека сум во паралелна реалност“, рече таа.

„Искрено? Не. Не можев да верувам дека тоа ќе се случи (војната). Немав ни пасош подготвен“, рече украинската прва дама Олена Зеленска во долгото интервју за Гардијан, зборувајќи за ноќта на руската инвазија.

„Имав надреално чувство, како да играм компјутерска игра и морав да поминам одредени нивоа за да се најдам дома. Но, исто така  ја имав оваа чудна насмевка на моето лице цел ден, бидејќи се обидував да не се покаже паниката кај децата. Само ги следевме наредбите на обезбедувањето, отидовме таму каде што ни кажаа“, објасни таа по три месеци од инвазијата. Откако добила кратки упатства од нејзиниот сопруг, претседателот Володимир Зеленски, таа рече дека останала сама и отишла да ги провери нејзините две деца, деветгодишната Кирило и 17-годишната Олександра.

„Тие веќе беа будни и облечени, и се чинеше дека разбираат што се случува“, објасни таа за Гардијан. Дури вечерта на тој 24 февруари успеала повторно да се види со сопругот, накратко, но првата дама сè уште не открила каде се случила средбата. Зеленска била преместена на безбедно место и во тие денови се плашела дека никогаш повеќе нема да го види својот сопруг.

фото-инстаграм

Сега Зеленска се врати во Киев, но не е сигурна дека семејството на претседателот повеќе не е мета на Русите, како што објасни Олена за Гардијан.

Вели дека после толку недели оддалеченост, сега децата може да го видат физички својот татко и да го допрат, прегрнат, а „тоа прави работите малку полесни“.

„Половина од нашето население живее одвоено од своите семејства. Се разбира, повеќето од нас никогаш порано не живееле во вакви услови. Засега целта е да се победат Русите, но кога ќе заврши војната, ќе треба одлична програма за заздравување на нацијата. „Никому не му треба земја која победила, која се борела за својата територија, но е населена со луѓе кои не можат нормално да живеат, функционираат или да ги воспитуваат своите деца. Пред нас се големи опасности“, рече таа за Гардијан.

Слични објави

Јелена Карлеуша „за коси“ ја фати Северина: „Не ме интересира ништо поврзано со Душко“

еспресо

Се огласи отуѓениот сопруг на Јелена Карлеуша: Еве зошто Душко ѝ се јавил на Северина

еспресо

Соседите откриваат какво е семејството на Јована Јеремиќ: „Малку се чудни…“

еспресо

Сè што се знае за ракот на Кејт Мидлтон: Нема да се врати до крајот на годината

еспресо

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо
Се вчитува....