11.8 C
Скопје
23:46 - 29 февруари, 2024

Најубавата жена во Југославија денес живее во беда: Му беше миленичка на Тито, ќе ви потечат солзи од нејзината судбина

Целиот свет се восхитуваше на прекрасната убавина и талент на Оливера Катарина, а ова е нејзиниот живот.

Најфаталната жена на поранешна Југославија, Оливера Катарина (83) беше сон на многу мажи со нејзиниот глас и стас, а од неа беше маѓепсан и претседателот на Југославија, Јосип Броз Тито.

Оливера Петровиќ е родена во 1940 година, а дипломирала на Академијата за театар, филм, радио и телевизија во Белград.

Нејзината улога на „Коштана“ во театарска претстава е легендарна, а потоа следеа успеси и на екранот. „Дервиш и смрт“, „Собирачи на пердуви“, „Поленов прав“, „Сон“, се само дел од достигнувањата на познатата актерка и пејачка.

Целиот свет се восхитуваше на прекрасната убавина и талентот на Оливера Катарина во Кан кога ја претставуваше француската драма на Саша Петровиќ.

Средба со Тито

Таа ја опиша нејзината средба со Јосип Броз Тито во нејзината автобиографија.

„Додека живеев таму, бев многу убедлива поради мојата убавина и држење, а тоа беше многу опасно. Луѓето постојано навалуваа кон мене. Сериозно ми се додворуваше црвенокос монарх, чие име не можам да го откријам бидејќи сега е крал на една земја, но го одбив бидејќи бев вљубена во Милан Гале Мушкатировиќ, мојата прва голема љубов, познатиот голман на ватерполо“, раскажа таа еднаш за својот живот во Париз.

Оливера Катарина две години беше во брак со режисерот Вук Вуч, а потоа и со претседателот на Белград, Миладин Шакиќ, со кој го има синот Мане.

– Го запознав Тито, првпат кога ја снимав „Нишка бања“. Одеднаш слушнав дека Тито е во студиото, а тој седна зад камерата и ме погледна. Го отпушти камерманот да ме снима самиот. Вториот пат беше кога ја чекавме Новата година со сопругот Миладин Шакиќ. Ни пријде Милан Вукос и рече дека Тито сака да му пеам. Немаше начин да се каже „не““, се сеќава таа.

„Секогаш добро реагираше кога пеев и му се допаднав како појава. Еднаш кога се појавив Јованка го турна и му рече: „Еве ти ја.“ Така слушнав. Можеби беше љубоморна, тој изгледаше како женкар. Тој беше вистински маж, тоа е сигурно“, додаде таа.

За неа последниве години малку се знае, не се експонира во јавноста, а во една прилика изјави дека е многу осамена и дека 20 години не била со никого.

Како што се пишуваше во српските медиуми, во еден момент таа живееше во изнајмен стан во Белград, и наводно морала да го продаде мебелот за да ги плати сметките.

„Јас сум сама во четири sида, заборавени од повеќето мои пријатели и колеги. Сепак, го зачував моето достоинство, и не сум депресивна. Нема да молам никого“, рече таа за медиумите.

 

Слични објави

(Фото) Кој е новата љубов на Наоми: Од мултимилионерот од Саудиска Арабија носи скапоцен прстен

еспресо

Еден од најхармоничните парови: Тамара Драгичевиќ и Петар Бенчина го очекуваат третото дете

Еспресо

(Видео) „Не можам да ти кажам“: Објавена нова песна од Оливер Драгојевиќ шест години по неговата смрт

еспресо

Сенида нападната во Австрија: Излегол од од автомобил и почнал да ѝ удира шлаканици

Еспресо

Саша Поповиќ во шок поради тоа што Кеба го направи среде емисија: „Дали си ти нормален? Ова не сум го доживеал 20 години“

jasmina.kantardzieva

(Фото) Љубовта не згаснува: Лазар Ристовски во прегратки на 39 години помладата девојка

Еспресо
Се вчитува....