11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

НАЈГОЛЕМАТА СЛАБОСТ НА ЧЕРЧИЛ: Која е љубовната приказна на Винстон и Клементин?

Винстон Черчил, еден од највлијателните британски и светски политичари, со својата сопруга Клементин поминале цели 57 години заедно. Тој бил тежок човек, но неизмерно ја сакал својата сопруга и не можел да живее без неа.

„Иако понекогаш не ја слушав, секогаш беше онаа што ја „слушав“ на крајот“, во една прилика рекол славниот политичар.

„Многу ми се допадна. Тој беше тежок човек, не беше лесно да се живее со него. Пушеше во кревет, ги гореше пижамите и чаршафите. За жал, и пиеше. Доживеа подеми и падови, се бореше, паѓаше, но секогаш повторно стануваше. Беше неподнослив во комуникацијата и понекогаш дури и не го слушаше она што му го кажувате – физички не го слушаше. Тој се слушаше само себе“, во една прилика раскажала Клементин, опишувајќи го нејзиниот сопруг и животот со него.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by A Handful Of Dust (@no_blesse_oblige)

Многумина ќе речат дека Черчил не бил многу убав човек, не се занимавал со спорт, неговата најголема љубов била и останала само политиката. Но, покрај политиката, тој неизмерно ја сакал својата сопруга и не можел да живее без неа. И тој не се двоумел да го признае тоа!

Клементин била мудра жена, бидејќи само мудра жена може да најде начин да коегзистира со маж од таква тешка природа како Черчил.

Кога работите станувале тешки, а тој бил неподнослив повеќе од обично, таа не викала и не се расправала – почнала да му пишува пораки на нејзиниот сопруг. Писма. Во кои таа со љубов го прашувала, го поправала, го поддржувала или го убедувала за некоја правилна акција. И понекогаш ставала срце на крајот на својата порака.

Черчил секогаш ги читал овие писма веднаш штом ќе ги добиел, без разлика колку бил зафатен во тоа време. И го променувал на подобро она за кое таа му замерила или му сугерирала. Овие писма-пораки му значеле многу, тоа бил нивниот начин на комуникација во криза. И неговата мудра сопруга, на овој начин, избегнувала скандали и расправии, па парот секогаш делувал хармонично и никогаш не биле видени лути еден на друг или како се расправаат.

Никогаш не се карале, тврдат сите што биле блиски до семејството. Тој никогаш не ја изневерувал својата сопруга, иако пред венчавката бил голем обожавател на жени. Ја сакал само неа, цели 57 години. А потоа тој починал од старост. И Клементин останала сама. Немала причина да живее – само рекла дека сака да го види својот сакан сопруг. Дека нема причина да живее, кога тој не е до неа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mario Figueiredo (@figueiredo8647)

Кога починал нејзиниот сакан сопруг, таа почнала да ги средува неговите ракописи. И нејзините очи паднале на зборовите напишани во неговата тетратка – таа сфатила дека тоа било напишано за неа лично. Тоа бил одговорот што таа толку многу го барала – одговор на нејзините мисли, на копнежот и болката од загубата. Ова бил одговорот на нејзиното ментално прашање: „Што треба да правам и зошто да продолжам да живеам?“.

Го слушнала гласот на својот сакан сопруг преку буквите: „Никогаш не се откажувај – никогаш, никогаш, никогаш, ниту во големи проблеми, ниту во малите, ниту во големите, ниту во малите, никогаш не се откажувај ако не е спротивно на честа и здравиот разум. Никогаш не подлегнувај на сила, никогаш не подлегнувај на очигледно супериорната моќ на противникот“.

И таа не се откажала. Тие негови зборови ја одржувале во живот. Тој ја одржувал – нивната љубов. Таа ги уредила сите негови белешки и го објавила целото негово писмено наследство. А потоа таа тивко замина кај него…

Извор: Стил

Слични објави

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva

(ФОТО) ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д

(ВИДЕО) 14 ГОДИНИ ТАГА ПО ТОШЕ: А кој може тебе да те заборави?

М.Т

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРЕЦИЗИРА: До колку степени ќе се згрееме и кога?

Ј.К.Д
Се вчитува....