5.8 C
Скопје
22:18 - 6 декември, 2023

Марина Абрамовиќ доби покана од Зеленски да биде амбасадор на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја покани најпознатата уметница од областа на перформансот во светски рамки Марина Абрамовиќ да биде амбасадор на Украина.

Седумдесет и шест годишната српска уметница, која е жесток критичар на Путин, изјави дека украинскиот претседател побарал од неа помош при обнова на училиштата, пренесува британски Телеграф.

Таа моментално ја одржува својата прва самостојна изложба во Велика Британија и е првата уметница која имала голема изложба во главните галерии на Кралската академија на уметностите во Лондон.

„Бев првиот уметник кој ја поддржа украинската војна против Русија и го даде својот глас. Тоа е дефинитивно повторување на историјата“, истакна Абрамовиќ во интервју за Музејот на модерна уметност во Шангај.

„Зеленски ме покани да бидам амбасадор на Украина, да им помогнам на децата во обновувањето на училиштата“, додаде Абрамовиќ.

Слични објави

Анџелина Џоли ја напушта глумата и заминува од „валканиот Холивуд“: Признава дека уште се опоравува од пеколниот развод

Еспресо

(Фото) Наташа Беквалац со новогодишна елка од подот до таванот: Целата блеска во злато

Еспресо

„Ме демне пред куќа“: Софија Вергара побара забрана за приближување на маж кој ја следи

Еспресо

Мишо Ковач излезе од болница, еве како се чувствува легендарниот пејач

Еспресо

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Еспресо

Среќата ве следи: Три хороскопски знаци ќе се исполнат со радост до крајот на декември

Еспресо
Се вчитува....