33.8 C
Скопје
14:40 - 24 јуни, 2024

Kој беше Тони Сирико: сè за ѕвездата од „Сопранови“ кој пред да стане глумец имал мафијашко искуство

Почина американскиот актер Тони Сирико, еден од протагонистите на серијата „Сопрановите“.

принтскрин

Тони Сирико, американски актер добро познат пред се по тоа што глумеше во ТВ серијата „Сопранови“, почина на 79-годишна возраст. Роден е во Њујорк со името Џенаро Ентони Сирико Џуниор и имал италијанско потекло. Својата кариера во филмот ја започна со мали улоги во кои речиси секогаш ја играше улогата на италијанско-американски криминалец: меѓу различните филмови во кои глумеше беа Goodfellas, на Мартин Скорсезе, и Bullets on Broadway, The Goddess of Love…Големиот и неочекуван успех, сепак, дојде со серијата Сопранови, која се емитуваше помеѓу 1999 и 2007 година.

Во неговата биографија, со интензивна и успешна кариера, ги одвојуваме клучните успеси и пресврти во неговиот живот, внатре и надвор од сетот што го направија познат.

Кој беше Тони Сирико и каде живееше?
Тони Сирико е роден во Њујорк во 1942 година и би наполнил 80 години на 29 јули. Смртта на актерот настапила на Флорида, каде што живеел, на неколку дена од неговиот роденден и од причини кои не ги открива неговиот агент.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by A Half A Wiseguy (@breaking_ballz)

Тој стана познат по голем број улоги во филмови како што се Goodfellas, Bullets on Broadway и Harry Shattered, но светскиот успех ќе дојде откако го глуми Paulie Gualtieri во серијата на HBO The Sopranos.

Приватниот живот на Тони Сирико

И покрај огромниот успех на неговата улога во The Sopranos, не се знае многу за приватниот живот на ѕвездата од серијата.

Според она што се појави во медиумите, Тони Сирико имал две деца од сопругата (за која не протекоа никакви информации), а нивните имиња се Џоана и Ричард Сирико.

Не секој знае дека Тони Сирико има италијанско потекло, поточно потекнува од Кампанија, а тоа пак одиграло  важно влијание врз еволуцијата на неговите ликови на сетот.

Тони Сирико: 3 работи што можеби не ги знаете за актерот

– Пред да стане меѓународно познат актер, пренесува Лос Анџелес Тајмс, тој „гравитирал“ во мафијашките кругови на шефот Кармине Персико (поврзан со семејниот клан Коломбо во Њујорк), завршувајќи 28 пати уапсен поради обвиненија како на пример грабеж, недозволено поседување огнено оружје и дрога.

– Во 2013 година беше гласовен актер во ТВ серијата Family Guy, глас на ликот Вини Грифин.

– Неговото вистинско име е Џенаро Ентони Сирико Јуниор.

Слични објави

(Видео) Рада Манојловиќ се мачи да го собере бакшишот: Пејачката ги редеше парите на чинија

Еспресо

(Видео+фото) Болната Селин Дион дојде на концертот на хрватскиот музичар Стјепан Хаусер, а тој ѝ посвети специјална песна

Еспресо

Љубовен хороскоп за сите хороскопски знаци (од 24 до 30 јуни): Близнаците да заборават на минатото, Лавовите да искажат љубов со зборови…

еспресо

Бен Афлек за првпат проговори за кризата со Џенифер Лопез: „Особено ги погодува моите деца…“

еспресо

Депресивна изјава на Јелена Карлеуша: „Можеби еден ден само нема да се појавам…“

еспресо

Астропрогноза за понеденик, 24 јуни: За биковите профит, стрелците ќе излезат од зоната на удобност

еспресо
Се вчитува....