9.8 C
Скопје
01:31 - 15 април, 2024

Каков тип на канцер има Кејт Мидлтон и какви се шансите за опоравување: Еве што се знае засега

Од каков вид на рак боледува принцезата Кејт Мидлтон?, тоа е едно од најпоставуваните прашања откако принцезата од Велс јавно откри дека со соочува со канцер.

Типот на канцерот не беше наведен, но се претпоставува, како што пишуваат странските медиуми, дека станува збор за канцер што најверојатно се наоѓа во абдоминалната област, вклучувајќи органи како што се јајниците, матката или дебелото црево.

Според бројни изјави од лекари кои досега го искажаа своето мислење (нагласувајќи дека не ја знаат целосната слика), најверојатно станува збор за рак на дебелото црево.

Сепак, не е се така драматично како што се известува. На прашањето каква е прогнозата за принцезата Кејт?, странски експерти одговараат дека „тоа зависи дали канцерот е откриен во порана или во подоцна фаза и дали е локализиран или проширен на други органи од адоменалната област“.

Со оглед на тоа што во видеото принцезата зборуваше за рана дијагноза, се сугерира дека туморот можеби е откриен во рана фаза. Ова е позитивен момент и може да укаже дека болеста е хируршки отстранета и дека хемотерапијата што ја прима принцезата може да биде превентивна, односно за да се спречи повторување на болеста.

Слични објави

„Нераскинлива судбинска врска“: Астролог ги анализира наталните карти на кралот Чарлс и кралицата Камила

еспресо

Ѓорѓе Давид се врати на местото на несреќата: Пејачот објави дека повторно заминува од Македонија

Еспресо

Почина српска пејачка по борба со ракот на 41 година: Во јануари ѝ рекле дека ѝ остануваат уште 6 месеци живот

Еспресо

(Фото) Хју Хефнер дебело платил за гробот до Мерилин Монро: „Жално е што ја искористи и нејзината смрт“

еспресо

(Видео) Карлеуша го крена на нозе Белград: Излезе да се забавува во тантела и гаќички со накит од 28.000 евра

Еспресо

(Фото) Без шминка, со несредена коса и пижами: Еве како изгледа Емина Јаховиќ додека прави доручек

Еспресо
Се вчитува....