24.8 C
Скопје
14:46 - 13 август, 2022

(Фото сторија) Анета Ристевска ни ги отвори вратите на нејзиниот рај во Битола: „Цвеќето е како дете“

Анета Ристевска е голема љубителка на цвеќиња, а тоа се гледа и од нејзиниот прекрасен двор во Битола, каде таа го наоѓа својот мир.

– Се грижам за цвеќињата колку што имам време, работните обврски не ми дозволуваат премногу, но сепак се снаоѓам и им посветувам доволно внимание на цвеќињата. Купувам цвеќе колку што ми дозволуваат финансиите. Мојот двор не е како некој од бајките, но не го запоставувам, се грижам за него затоа што тој е мојот мир и рај од секојдневните активности – искрена е Анета.

Таа најмногу се посветува на цвеќињата од нејзиното семејство, ги полева наутро и навечер, а инаку цел живот одгледува цвеќе.

Со оглед на тоа што дворот е прилично голем, Анета одгледува и зеленчук.

– Не двоумете се да си ги исполните желбите да имате своја оаза и мир во душата, а рај за очите. Ништо не е тешко ако се има љубов за нешто – советува Анета и додава дека „цвеќето е како дете, го сакаш, му обрнуваш внимание, се грижиш за него и тоа ти враќа со љубов“.

Инаку, Анета е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

Уживајте во фотогалеријата.

Фото – приватна архива

Слични објави

Познато е кој англиски град има најголема шанса да ја организира Евровизија 2023, Лондон не е меѓу 7-те кандидати

Еспресо

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....