5.8 C
Скопје
08:16 - 1 декември, 2022

(Фото сторија) Анета Ристевска ни ги отвори вратите на нејзиниот рај во Битола: „Цвеќето е како дете“

Анета Ристевска е голема љубителка на цвеќиња, а тоа се гледа и од нејзиниот прекрасен двор во Битола, каде таа го наоѓа својот мир.

– Се грижам за цвеќињата колку што имам време, работните обврски не ми дозволуваат премногу, но сепак се снаоѓам и им посветувам доволно внимание на цвеќињата. Купувам цвеќе колку што ми дозволуваат финансиите. Мојот двор не е како некој од бајките, но не го запоставувам, се грижам за него затоа што тој е мојот мир и рај од секојдневните активности – искрена е Анета.

Таа најмногу се посветува на цвеќињата од нејзиното семејство, ги полева наутро и навечер, а инаку цел живот одгледува цвеќе.

Со оглед на тоа што дворот е прилично голем, Анета одгледува и зеленчук.

– Не двоумете се да си ги исполните желбите да имате своја оаза и мир во душата, а рај за очите. Ништо не е тешко ако се има љубов за нешто – советува Анета и додава дека „цвеќето е како дете, го сакаш, му обрнуваш внимание, се грижиш за него и тоа ти враќа со љубов“.

Инаку, Анета е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

Уживајте во фотогалеријата.

Фото – приватна архива

Слични објави

Маск објави: „Твитер брише лажни профили во моментов , може да се намалат вашите следбеници“

Еспресо

(Фото)„Дом без душа“: Ким Кардашијан покажа детали од нејзиниот дом, фановите не баш задоволни од вкусот на старлетата

Еспресо

Кој е Хаким Џефрис: За првпат Афроамериканец е лидер на демократите, поранешен адвокат со страст за рап и хип хоп чии стихови цитира и на неговите митинзи

Еспресо

Фронтменот на „Флитвуд Мек“, Кристин Мекви, почина на 79 години: „најдобриот музичар во бендот и најдобра пријателка во животот“

Еспресо

Скандал во Бакингемската палата – кумата на принцот Вилијам поднесе оставка поради расизам

Еспресо

Еднаш засекогаш: Зад три хороскопски знаци стојат 100 отсто моногамни жени! 

Еспресо
Се вчитува....