Се е подготвено за „Макфест“: На сцената во Штип ќе ги видиме „Фрајле“, Росана, дуото Дац и Александар Митевски

Денеска во нашиот главен град беше одржана прес-конференција по повод 34 издание на реномираниот фестивал „Макфест 2019“ година.

На средбата со новинарите беа соопштени учесниците, а исто така се изврши и ждребката за редоследот на изведувачите на првата и втора фестивалска вечер.

Фото: Васко Спасоски

Директорот Владимир Дојчиновски – Дојчин вети дека и оваа година ќе се потрудат да помине се во најдобар ред и се разбира, да се изберат најдобрите песни.

Фото: Васко Спасоски

– Се е подготвено, избрани се песните и учесниците на фестивалот. Сигурен сум дека и оваа година ќе имате прилика да слушате добри композиции, одлични интерпретации и модерни сценски настапи.

Инаку на сцената во Штип ќе ги видиме одличните девојки од групата „Фрајле“ и тоа со песна на македонски јазик, потоа тука е Принц, Александар Митевски во комбинација со актерот Дац, а по многу години пауза, на „Макфест“ се враќа и Росана Сариќ Тодоровска…

Фестивалот ќе се одржи на 10, 11 и 12 октомври во НУЦК „Ацо Шопов“ во Штип. Организатор на фестивалот е општината Штип со поддршка од Министерството за култура на Република Македонија, а како и сите претходни години, за преносот ќе биде задолжена МРТВ.

Слични објави

Бастијан Швајнштајгер и Ана Ивановиќ го открија името на вториот син (ФОТО)

Igor

Кој е вашиот НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ според хороскопскиот знак?

Igor

Ве интересира какви љубовници сте? Хороскопот ќе ви го даде одговорот!

Igor

Изгледа многу болно: Мартин од „Некст Тајм“ со длабока исекотина по неговото лице (ФОТО)

Igor

МОЌНО И ВПЕЧАТЛИВО: Тамара со неверојатен настап на Евросонг (ВИДЕО)

Igor

Баба Ванѓа ѝ предвидела се на Лепа Брена! Пејачката два пати била да ја посети, а ја ангажирала и бугарската влада

Igor

Остави Коментар

седумнаесет − 2 =

Слични објави

Интервју со Зоран Радомировиќ – Шваба: Сакам кога луѓето не знаат кој сум ни со што се занимавам

Еспресо

Актерката Нина Деан е бремена: Пресреќна сум, никогаш не ми било вака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Можат да ви послужат како инспирација: Славните личности ги избраа овие песни за прв танц со партнерот! (ВИДЕО)

Еспресо

Испил вијагра, а после го снашол најлошиот кошмар на секој маж

Igor

Годините не се проблем: Кејт Бекинсејл си фати 24 години помладо момче!

Еспресо

ОГРОМНО ПРИЗНАНИЕ: Британскиот Independent ја стави „Молитва“ во 10 најдобри евровизиски победнички песни на сите времиња

Igor