4.8 C
Скопје
15:57 - 3 декември, 2023

Морала да се крие под мртви тела за да преживее: Мила Јововиќ открива потресна животна приказна

Мила Јововиќ на Инстаграм објавила фотографии од својата баба Татјана Ивановна, а нејзината животна приказна остава без здив.

Бабата на Мила поминала низ вистински пекол во војната, секој ден гледајќи ѝ на смртта во очи.

За овие детали Мила никогхаш претходно не зборувала, но сега одлучи да раскаже каков херој била нејзината баба и низ што сè таа поминала.

„Мојата баба Татјана Ивановна на 16 години се приклучила на војската како болничарка и стигнала до Берлин. Спасувала животи, а и својот едвај го спасила. Се криела под мртви тела за да преживее. Ова девојче имало многу тежок живот и секојдневно гледала смрт. По војната започнала нов живот од нула, израснала две деца како самохрана мајка. Секогаш ќе се сеќавам колку била прекрасна. Среќна сум што бев со неа неколку месеци пред да почине, ја носев на прошетка додека беше во количка и разговарав со неа.Тие моменти се посебни. Те сакам, бабушка, многу ми недостасуваш.“

View this post on Instagram

Today, May 9 is WW2 Victory Day and I would like to honor my grandmother Tatiana Ivanovna, may she Rest In Peace, who at 16 years of age, joined the army as a nurse and made it all the way to Berlin. She saved lives and barely escaped with her own, hiding under dead bodies at times to survive. This little girl went through such a hard life seeing death every day. She then came back and started her life all over from nothing, raising two kids as a single parent. I will always remember how amazing she was. I was lucky enough to be with her in the months before she passed, taking her for walks in her wheelchair everyday and talking with her about her life. Those moments are so precious to me. I love you Babushka! We miss you so much!?????? С Днём Победы!!!???

A post shared by Milla Jovovich (@millajovovich) on

Слични објави

(Видео) Дино Мерлин напишал три песни за новиот албум на Здравко Чолиќ: Отсекогаш се дружев со сараевскиот народ

Еспресо

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо
Се вчитува....