Морала да се крие под мртви тела за да преживее: Мила Јововиќ открива потресна животна приказна

Мила Јововиќ на Инстаграм објавила фотографии од својата баба Татјана Ивановна, а нејзината животна приказна остава без здив.

Бабата на Мила поминала низ вистински пекол во војната, секој ден гледајќи ѝ на смртта во очи.

За овие детали Мила никогхаш претходно не зборувала, но сега одлучи да раскаже каков херој била нејзината баба и низ што сè таа поминала.

„Мојата баба Татјана Ивановна на 16 години се приклучила на војската како болничарка и стигнала до Берлин. Спасувала животи, а и својот едвај го спасила. Се криела под мртви тела за да преживее. Ова девојче имало многу тежок живот и секојдневно гледала смрт. По војната започнала нов живот од нула, израснала две деца како самохрана мајка. Секогаш ќе се сеќавам колку била прекрасна. Среќна сум што бев со неа неколку месеци пред да почине, ја носев на прошетка додека беше во количка и разговарав со неа.Тие моменти се посебни. Те сакам, бабушка, многу ми недостасуваш.“

View this post on Instagram

Today, May 9 is WW2 Victory Day and I would like to honor my grandmother Tatiana Ivanovna, may she Rest In Peace, who at 16 years of age, joined the army as a nurse and made it all the way to Berlin. She saved lives and barely escaped with her own, hiding under dead bodies at times to survive. This little girl went through such a hard life seeing death every day. She then came back and started her life all over from nothing, raising two kids as a single parent. I will always remember how amazing she was. I was lucky enough to be with her in the months before she passed, taking her for walks in her wheelchair everyday and talking with her about her life. Those moments are so precious to me. I love you Babushka! We miss you so much!🙏🏼🙏🏼🙏🏼 С Днём Победы!!!🌟🌟🌟

A post shared by Milla Jovovich (@millajovovich) on

Слични објави

Видео хороскоп за 26 јули, петок

Igor

Бившата девојка на Аца Лукас уапсена во Црна Гора поради проституција

Igor

Шакира не губи време во изолација: Пејачката заврши курс на филозофија на познатиот Пен универзитет (ФОТО)

Еспресо

Коментарот на ЛЕПА БРЕНА под сликата на синот стана вистински интернет-хит (ФОТО)

Igor

ДОСТА БЕА КАВГИ И СКАНДАЛИ: Јелена во студио, вака звучи нејзината нова песна (ВИДЕО)

Igor

Џастин Бибер се маскираше и ги пречекуваше фановите на серијата „Пријатели“, кога го препознаа нивната реакција стана хит (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

пет × пет =

Слични објави

Игор Џамбазов: Девет дена не излегов од соба на одмор во Грција (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Десерт што го јаделе на Титаник: Пудинг за сладокусци

Igor

Балашевиќ пак се шегува на своја сметка: Сега сум СТЕНТ-АП комичар

Слободен печат

Џеј Ло била бездомник и купувала по парче пица на ден, денес живее во свила и кадифе, а минатото никогаш не го заборави (ФОТО)

Еспресо

Рита Ора побегна на село од коронавирусот

Еспресо

Јасни знаци дека TOJ никогаш нема да ве запроси

Igor