Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

За многумина очекувано, Шон Конери (89) победи во новото истражување спроведено од „Радио тајмс“, со цел да открие кој од актерите најдобро го отелотвори најпознатиот светски таен агент 007. Резултатот не нѐ изненади, но дали вие би го поддржале мнозинството гласачи?

Уникатен Бонд

Најдобриот таен агент 007 досега е Шон Конери, кој умее толку специфично да каже „с“, кое на негов начин звучи како шармантно „ш“.

Шон Конери во „You Only Live Twice“, 1967/Instagram

На второто место е Тимоти Далтон, иако глумел во само два филма на Бонд, додека Пирс Броснан е на третото место. Патем, Конери беше избран меѓу шест актери, а потоа најдобрите тројца завршија во финалниот избор. Веќе во првиот круг од анкетата, во која беше применет комплициран систем на гласање, Конери го презеде водството со 56 отсто од гласовите. Во последниот круг на гласањето, Тимоти Далтон освои 32 отсто гласови, Конери 44, а Пирс Броснан 23 отсто.

Тимоти Далтон на сетот на „Џејмс Бонд“/Instagram

На четвртото место се најде сер Роџер Мур, за кого се претпоставуваше дека е голем фаворит на публиката, потоа сегашниот Бонд, Даниел Крејг, и со најмалку гласови Џорџ Лејзенби.

Конери често се смета за уникатен агент 007, не само затоа што тој прв ја одигра оваа улога во 1962 година во филмот „Д-р Но“, туку и поради неговата вештина толку шармантно да ја крене веѓата.

Шон Конери и Урсула Андрес во „Dr. No”, 1962 /Profimedia

Седумпати во улогата на 007

Јан Флеминг, на чии книги се заснована филмскиот серијал за Џејмс Бонд, првично го фаворизирал Кери Грант за улогата, но се загреал за Конери кога се уверил дека филмот постигнал голем комерцијален успех. Патувањето на Конери траеше вкупно низ седум филма за Бонд – „Доктор Но“, „Се живее само двапати“, „Од Русија со љубов“, „Тандербол“, „Дијамантите се вечни“, „Голдфингер“ и „Никогаш не вели никогаш“.

Даниел Крејг, покрај тоа што е сегашен Бонд, исто така држи рекорд, бидејќи веќе 14 години е во овој лик, иако тоа е последица на фактот дека имаше многу подолги паузи помеѓу неговите пет филма.

Даниел Крејг во SPECTRE, 2015/Instagram

Слични објави

Хотел наменет за љубителите на франшизата „Star wars“: Оваа година резервирајте си место за необично „патување“ во вселената! (ФОТО)

Еспресо

Том и Џери се враќаат со нови авантури во игран филм

Еспресо

Нетфликс потроши повеќе од 100 милиони за маркетинг кампањата на своите филмови во трката за Оскар!

Еспресо

Холивудските актери откриваат детали од снимањето на секс сцените – Оливија Колман: Ставам воден сунгер помеѓу нозете

Еспресо

Шарлот од „Сексот и Градот“ откри која е најодвратната сцена која ја снимила (ВИДЕО)

Igor

Почина актерот Ванчо Крстевски

Еспресо

Остави Коментар

пет × 4 =

Слични објави

Полни 18 години без Данило Бата Стојковиќ: По која улога го паметите легендарниот српски актер?

Еспресо

Нетфликс: Хенри Кавил го отелотвори „Вештерот“

Слободен печат

Меган Маркл доби сериозна понуда за работа – Дали ќе ја прифати?

Еспресо

Следниот агент 007 нема да биде жена: Може да биде било која боја, но ќе биде машко!

Еспресо

Номинации за БАФТА

Еспресо

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Jexi“ е комедија која ќе ве насмее, но и ќе ве потсети на секојдневната зависност на човекот од модерната технологија

Михаило Донев
MacedonianAlbanianBulgarian