Дали треба да се јаде димено месо и риба?

Природното димење на храната е долг и тежок процес. Затоа многу производители користат таканаречен течен дим, кој го забрзува процесот. Нема докази дека течниот дим е опасен по здарвјето, но премногу димена храна може да предизвика труење со храна, наведува „Brightside“.

Би требало да знаете дека димената храна не е добра за здравјето и не би требало да ја јадете повеќе од 3-4 пати месечно.

Кога купувате димено месо или риба, треба да внимавате тие да бидат суви и со не многу јака боја.

Бојата на површината не би требала да има никакви темни или светли точки – би требала да биде рамномерна.

Скандинавски научници откриле дека димените месни производи го зголемуваат ризикот од настанување на карцином на желудникот, но доколку се јаде во умерени количини, ризикот за појава на оваа болест е незначителен.

Слични објави

СНИМИЛА МОЗОЧЕН УДАР СО КАМЕРА Само го зела телефонот и вклучила снимање (ВИДЕО)

Igor

Чоколаден колач со цели круши

Еспресо

Новата Рејчел: Фризурата на Џенифер Анистон која би можела да ја надмине класиката од 90-те

Igor

Ана Николиќ со новото момче фатена во Скопје! Раста полудел кога дознал! (ФОТО)

Igor

Домашни солени стапчиња: Подобри од било кој пекарски производ! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Еспресо

Најжешката Македонка во сауна, по бикини и целата „свети“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

9 + седум =

Слични објави

Џенифер Анистон и Бред Пит повторно се сретнаа на забавата по Оскарите!

Еспресо

Холивудскиот актер Том Хенкс летува во Грција во сопствена вила (ФОТО)

Еспресо

Доли Партон: Пример за изгледот ми е проститутка!

Еспресо

Нивес Целзиус покажа дел од телото кој вообичаено го крие кога се слика и ги воодушеви сите! (ФОТО)

Еспресо

Ќерката на Здравко Чолиќ воодушевила со изгледот за Нова година: Пристојна, а преубава! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова песна и спот: Два Бона за новото видео ја ангажираа скопската барбика (ВИДЕО)

Igor