34.8 C
Скопје
14:50 - 24 јуни, 2024

Ова е првиот тетовиран автомобил во светот (ФОТО+ВИДЕО)

Славејќи ја фината изработка и традиционалната јапонска уметност, „Лексус“ го нарача првиот тетовиран автомобил во светот. Единствената интерпретација на компактниот СУВ УХ го дизајнирала и креирала водечката лондонска уметница за тетовирање, Клаудија де Сабе, објави „Лексус“ на својот сајт.

newsroom.lexus.eu

Користејќи чисто бел автомобил како свое „платно“ и „Дремел“ дупчалка наместо фина игла за тетовирање, Клаудија направила прекрасна слика на јапонско кои, ишарана на целото возило.

newsroom.lexus.eu

Кои е мотив познат од традиционалната јапонска уметност и симбол на добра среќа и упорност.

newsroom.lexus.eu

Клаудија ја отстранила површинската боја и го обработила металот одоздола, а потоа со рака нанела пет литри висококвалитетна автомобилска боја за да ги обои деталите.

newsroom.lexus.eu

На крај, коростела листови злато за да ги истакне деталите и му дала на дизајнот 3Д ефект, пред целото возило да добие заштитен лак, за да може да учествува во сообраќајот.

newsroom.lexus.eu

Процесот траел шест месеци од првобитниот цртеж, а „тетовирањето“ е направено во тек на пет осумчасовни интензивни сесии.

 

Слични објави

Денес е Спасовден, најсреќниот ден: Што (не)треба да правите на Вознесението Господово

еспресо

Село Вишни, духовното гнездо на канонизираната светица Спаса Вишенска: Порта низ која минува душата

еспресо

Дали знаете дека е можна операција на рака без употреба на скалпел?

еспресо

Викендов во Вишни и во Охрид: Канонизација на светите Спаса и Спасе Вишенски

еспресо

Ветеринар зборува за три производи кои никогаш не треба да ги давате на вашето куче: Тие се извор на бактерии кои се пренесуваат и на луѓето

еспресо

МакеДокс – Повик за Докуникулци 2024

еспресо
Се вчитува....