19.9 C
Скопје
18:36 - 18 мај, 2022

ОВИЕ 3 РАБОТИ КОИ НОСАТ НЕСРЕЌА ВО ЖИВОТОТ: Направете промена за подобра иднина и среќен живот!

За да ја задржиме позитивната енергија што ни е потребна за да бидеме среќни, треба да направиме мали – големи промени во животот.

Во продолжение три едноставни работи од кои треба да се откажете за да бидете посреќни и позадоволни:

Потрага по совршенство

Совршена работа, совршен брак , совршено семејство, совршено тело… сето тоа се цели што ги посакуваме, а кои навистина не постојат . Иако често ни се чини дека тревата во соседниот двор е секогаш зелена, тоа е само илузија. Ништо околу нас не е совршено и никој нема совршен живот како од филм, па затоа е важно да не копнеете за совршенство и да уживате во малите нешта.

Негативен став

Психолозите објаснуваат дека негативните мисли и песимизмот значително влијаат на нашето расположение, а со тоа и на нашата среќа. Нашите животи се полни со негативни настани и ситуации кои често не можеме да ги избегнеме, но мораме да се справиме со нив, па навистина не ви требаат дополнителни негативни мисли . Следниот пат кога ќе имате негативно мислење за себе, за работата, за партнерот или за некој друг аспект од животот, застанете и обидете се да најдете позитивна страна. Ќе се уверите дека таа навистина постои .

Животот во минатото

Акумулацијата на негативни чувства најчесто е предизвикана од размислување за минатото. Без разлика дали се работи за фразите „барем тогаш“ и „можев“ или страдање поради поранешна врска, работа или начин на живот, животот во минатото секогаш со себе носи негативни чувства на тага, копнеж и разочарување. За да бидете среќни, важно е да го оставите минатото зад себе и да уживате во она што е до вас или што ве чека. Не можете да го промените минатото, сегашноста зависи од вас и затоа е важно да ја искористите на позитивен начин.

 

 

 

 

Слични објави

Амбер Херд стисната во ќош од адвокатката на Џони Деп: Овие две важни прашања ја откриваат лагата на глумицата

Еспресо

Три работи кои им пречат на кучињата, а ние упорно ги правиме

М. Р.

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо
Се вчитува....