7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

НОВ РЕКОРД: Автопортрет на Фрида Кало продаден на аукција за 34,9 милиони долари, највисока цена за дело на уметник од Латинска Америка!

Сликата на мексиканската уметница Фрида Кало е продадена на аукција во Њујорк за рекордни 34,9 милиони долари. Имено, тоа е највисоката цена платена за дело на латиноамерикански уметник, пренесува „New York Times“.

Претходниот рекорд го држеше Диего Ривера, со кого Кало беше во повеќедецениска турбулентна љубовна врска. Неговата слика беше продадена во 2018 година за 9,76 милиони.

фрида кало
Фото: EPA-EFE/JASON SZENES

„Диего и јас“ е еден од познатите автопортрети на мексиканската сликарка. Сликата ја прикажува расплаканата Фрида со нејзиниот сопруг Диего насликан над нејзините очи. Автопортретот е еден од нејзините подоцнежни дела, создаден кога Кало дознала дека нејзиниот сопруг ја изневерил со нејзината сестра.

Аукциската куќа „Sotheby’s“ ја претстави сликата како „едно од најважните дела на Фрида Кало што
некогаш се појавиле на аукција.

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Купувачот е Едуардо Ф. Константини, кој има музеј во Аргентина, пишува „New York Times“. Оваа слика последен пат е продадена на аукција во 1990 година за 1,4 милиони долари.

фрида кало
Фото: EPA-EFE/JASON SZENES

Фрида Кало важи за една од најголемите уметници на 20 век и е позната по своите автопортрети преку кои гласно зборува за својата болка, својот живот, односот кон телото по детската парализа и сообраќајната несреќа.

Слични објави

(ВИДЕО)ПОСЛЕДНИТЕ ЗБОРОВИ НА БАЛАШЕВИЌ: Ќерката Јелена проговори за прошталното писмо на Панонскиот морнар

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо
Се вчитува....