Колаче кое е готово за 10 минути: Чајни чупавци кои им успеваат на сите!

Вкусни, меки и сочни, се топат во устата, а се подготвуваат за многу кратко време.

Потребни состојки:

– 1/2 л млеко
– 5 лажици густин
– 10 лажици шеќер
– 1 ванилин шеќер
– 150 грама путер
– 1 пакување (1 кг) чајни тркалца
– 200 грама кокос

Дополнителни состојки:

– млеко за потопување
– малку рум

Подготовка:

Млекото ставете го да се вари, па додадете го густинот, шеќерот и ванилиниот шеќер најпрвин во малку ладно млеко, па додадете ги во топлото млеко и сварете ја смесата како пудинг.

Кога ќе се олади додадете и изматен путер. Чајните тркалца потопете ги во млекото со рум, со малечка лажица ставајте од филот меѓу две тркалца, затворете ги и валкајте ги во кокосот.

Повторувајте ја постапката се додека не ги потрошите намирниците.

Највкусни се кога ќе отстојат неколку часа во фрижидер или уште подобро една ноќ.

Слични објави

Одмор од соништата: НАЈПЛАТЕНИОТ холивудски актер со семејството во Италија (ФОТО)

Igor

Задник за медал! Поранешната сопруга на Кајмакоски ја објави најпровокативната фотографија до сега!

Igor

Каролина оригинална меѓу ресенските јаболка (ФОТО)

Igor

ФОТО | Погледнете како изгледа ќерката на Саша Поповиќ: Таа не пие, не пуши и не носи пирсинг!

Васко Спасоски

Почина францускиот актер Клод Брасер: Причината за неговата смрт не е коронавирусот

Еспресо

ФОТО: Бајковита елка и голем Дедо Мраз – Вилата на Здравко Чолиќ магично украсена за празниците, неговата ќерка покажа дел од рајот

Еспресо

Остави Коментар

оне × четири =

Слични објави

Главата на популарната кукла со ликот на Лепа Брена на аукција: Почетната цена само 99 динари, а тука е и целата барбика! (ФОТО)

Еспресо

Игор Џамбазов и Илина Арсова: Омилениот пар на македонската јавност

Еспресо

Ќе ви ги стопли душите: Бремената Сека Алексиќ објави видео како ја „клоца“ нејзиното бебе (ВИДЕО)

Igor

Новиот спот на „Рамштајн“ предизвика бурни реакции кај публиката

Igor

Љубовникот на принцезата Дијана конечно проговори: И кажав да биде многу внимателна!

Еспресо

Виола Спиро, УБАВАТА ЅВЕРКА од телевизиските екрани (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian