Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Ова е анегдота за најкраткиот расказ на светот.

Писателот Ернест Хемингвеј, додека сè уште бил млад, бил во друштво на колеги писатели во ресторан на Менхетен, според едни, односно во хотелот „Алгонквин“ во Њујорк, според други.
Хемингвеј на своите колеги и пријатели им рекол дека може да напише приказна со само 6 збора.

Присутните не верувале, па решиле да се обложат дека нема да може да го направи тоа, да напише вистинска приказна со само 6 збора.

Секој ставил по 10 долари влог.

Хемингвеј земал салфетка од масата и на неа напишал шест збора.

Не ги прочитал на глас, туку им ја дал на другите да ја прочитаат. Кога салфетката поминала низ целата маса, сите се согласиле дека 6 збора се апсолутно доволно за да се напише приказна.

На продажба. Бебешки чевли. Неносени.

Иако не постои цврст доказ дека токму Хемингвеј е автор на овие зборови, анегдотата за најкраткиот расказ продолжува да се прераскажува.

Слични објави

Пејачката е трудна, но не сака брак?

Igor

Мишел Обама откри како изгледало растењето на нејзините ќерки во Белата куќа (ФОТО)

Igor

ГОЛА водителка им испрати порака на шпанските фудбалери: НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРАТЕ! (ФОТО)

Igor

Зошто им се враќаме на поранешните партнери?

Еспресо

ПАДНА НА СЦЕНА: Кристина Агилера се сопна, па продолжи како ништо да не било (ВИДЕО)

Igor

Хали Бери го промени имиџот: Со оваа слика го откри новиот детаљ (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

3 × 1 =

Слични објави

Кристина Мандарина пере луксузни автомобили – Ги сакам овие ѕверки (ФОТО)

Еспресо

Зошто никогаш не привлекувате добри мажи? Ние ќе ви ја кажеме вистината!

Igor

За стабилен брак: Задолжителни навики со партнерот пред спиењето

Еспресо

Мелани Грифит повторно на мета на критичарите поради својот изглед: Престара си за тоа! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајкл Џексон: Судот ја отфрли тужбата на Џејмс Сејфчук кој го обвини Џексон за сексуална злоупотреба !

Васко Спасоски

РАЗГОЛЕНО И СМЕЛО: Познатата манекенка без гаќички во Кан (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarian