Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Ова е анегдота за најкраткиот расказ на светот.

Писателот Ернест Хемингвеј, додека сè уште бил млад, бил во друштво на колеги писатели во ресторан на Менхетен, според едни, односно во хотелот „Алгонквин“ во Њујорк, според други.
Хемингвеј на своите колеги и пријатели им рекол дека може да напише приказна со само 6 збора.

Присутните не верувале, па решиле да се обложат дека нема да може да го направи тоа, да напише вистинска приказна со само 6 збора.

Секој ставил по 10 долари влог.

Хемингвеј земал салфетка од масата и на неа напишал шест збора.

Не ги прочитал на глас, туку им ја дал на другите да ја прочитаат. Кога салфетката поминала низ целата маса, сите се согласиле дека 6 збора се апсолутно доволно за да се напише приказна.

На продажба. Бебешки чевли. Неносени.

Иако не постои цврст доказ дека токму Хемингвеј е автор на овие зборови, анегдотата за најкраткиот расказ продолжува да се прераскажува.

Слични објави

ВАЛЕНТИНА ВИЊАЛИ: За да ја засакате кошарката уште повеќе (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Цеца го објави првите фотографии од внукот Жељко: Среќна крштевка ангелу мој! (ФОТО)

Еспресо

НЕЈЗИНОТО БЕБЕ сепак е побитно и попопуларно: КИМ КАРДАШИЈАН и завидува на МЕГАН МАРКЛ!

Igor

Меган Маркл го напаѓа кралското семејство: Не ме заштитија за време на бременоста!

Еспресо

Шест милиони лајкови за бесната Џенифер Анистон: Носете ги проклетите маски!

Еспресо

АКВАМЕН сепак не може без вода: Џејсон Момоа на одмор во Венеција

Igor

Остави Коментар