4.8 C
Скопје
03:19 - 21 април, 2024

КАКО ДА НАПРАВИТЕ ЕРОТСКА МАСАЖА: Целосен водич

еротика секс масажа

Поголемиот дел од нашата секојдневна комуникација е невербална и говорот на телото игра огромна улога во тоа како комуницираме и ги разбираме другите луѓе. Затоа масажата, еден од најинтимните видови на допири е добар начин за комуникација со вашиот љубовник.

Еве како да му приредите еротска масажа на вашиот љубовник:

Направете атмосфера

Температура: За да го поставите расположението започнете со загревање на просторијата, бидејќи вашиот партнер веројатно ќе биде гол (или барем полугол).

Осветлување: Затемните ги светлата или да запалете свеќи. Силното осветлување може да биде непријатно одвлекување на вниманието.

Лосион за масажа

Еден од најважните делови на вашата масажа е лизгаво масло или лосион што ќе ги остави вашите раце да се лизгаат по телото и ќе направат кожа на партнерот да се чувствува мазна и негувана.

ТАБУ ИЛИ ЗАДОВОЛСТВО: Секс за време на менструација – Совети и придобивки

Техники

Без оглед на тоа кој дел од телото ќе го масирате, постојат техники кои можат да се користат речиси секаде.

Внимавајте да не притискате премногу силно или да не предизвикате болка кога ја правите масажата. Одвојте време да се консултирате со вашиот партнер за да откриете во кои делови најмногу уживаат.

Првите неколку допири што ги правите треба да бидат долготрајни и намерни. Можеби ќе бидете во искушение да започнете со интензивно и длабоко масирање, но спротивното може да биде повозбудливо. Со врвовите на прстите, следете ги контурите на телото на вашиот партнер. Поминете ги прстите низ косата, нежно галете го нивниот врат со перничињата на прстите или следете ги мазните кривини на нивните усни со палците. Ова меко допирање ќе даде одлични резултати и ќе ви овозможе лесно да го преместувате допирот од една област на телото во друга.

Притискањето, месењето и тркалањето на палците по телото е одличен начин за вежбање на напнатоста во мускулите. Притиснете ги палците на кој било дел од телото и нежно движете ги подалеку од вас. Поместувањето на секој палец, еден по друг создава континуирано чувство кое навистина ќе ги ослободи од јазлите и затегнатите точки. Ова функционира особено добро на грбот, рамената, стапалата и бутовите.

Зошто сексот после расправија е толку моќен?

Слични објави

„Ајде веќе!“: Харис ѝ се дерел на Мелина пред сите, не сакал да дава изјави за медиумите

Еспресо

Единаесет милиони прегледи за 11 часа: Тејлор Свифт на најубав начин му оддаде почит на легендарниот филм, овој детаљ ги воодушеви сите

еспресо

Цеца Ражнатовиќ откри кога Анастасија и Немања ќе се венчаат: Еве ги деталите за свадбата на деценијата

еспресо

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо
Се вчитува....