7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

ИМПОТЕНЦИЈА ПРЕД СЕКСУАЛЕН ЧИН: Три причини зошто се случува

Се случува, кога сме во „жешки“ ситуации, партнерот да не може да постигне ерекција. Во тие моменти, мозокот се полни со прашања: „Дали е до мене?“ „Што правам грешно?“, „Дали не му се допаѓа?“, „Дали треба да го прашам?“…

Се разбира, често ѝ не можете да одолеете и да го прашате дали е добро. Тој со пелтечење  ви одговара со „да“, но сепак, ништо не се случува, па во вашата глава си мислите: „Што можам да направам во моментов за да го поправам ова?”

ПОРНОГРАФИЈА: Психолозите зборат за предностите, но и за недостатоците

1. Можеби е нервозен или има анксиозност при сексуален однос

Само е анкциозен. Навистина му се допаѓате – мажите стануваат нервозни понекогаш првиот пат кога се со некого. Не го познаваат партнерот и сè уште не им е целосно удобни со нив.

ПОРНО СЕКС VS. ВИСТИНСКИ СЕКС: Неколку ВАЖНИ разлики

2. Може да има физички или здравствени проблеми

Ако вашиот партнер навистина пиел премногу, неговата ерекција нема да трае. Покрај пиењето, лошите навики во исхраната, злоупотребата на дрога и алкохол и целокупните лоши навики може да придонесат за неможноста да се одржи ерекција.

Медицински состојби како дебелина, висок крвен притисок, па дури и земање антидепресиви се исто така можни причини.

ЖЕНИТЕ ОТКРИВААТ РАБОТИ ЗА СЕКСОТ: Работи што сакав да ги знам кога бев млада

3. Можеби, не е заинтересиран за вас

Тој можеби не знае што да прави. Има конфликтни желби. Од една страна сака да има секс со вас од опортунистички причини, но од друга страна нема толку големи чувства.
Значи можеби не е толку возбуден од ситуацијата, и всушност може да ви направи услуга со непостигнување ерекција.

Не гледајте на тоа како навреда. Размислете за сите пати кога сте го изгубиле оргазмот затоа што почнале да размислувате, сте биле анкциозни, сте биле срамежливи, што и да е… Истото му се случува и на партнерот.

5 ЗНАЦИ НА ИДЕАЛЕН СЕКСУАЛЕН ПАРТНЕР: Дали сте го пронашле совршениот?

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.
Се вчитува....