ГАЛЕРИЈА: „Крвавата“ месечина го украси вчерашното небо во Македонија и светот

Месечината, вчеравечер го воодушеви светот нудејќи спектакуларна глетка. Овојпат видовме супермесечина, затемнување на Месечината и црвена месечина одеднаш.

„Крвава“ месечина, инаку позната како целосно затемнување на Месечината, обично се јавува за време на Супер Месечина, кога Земјата е поставена директно помеѓу Месечината и Сонцето и кога ја крие Месечината од сончевите зраци.

Во која било друга ноќ, Месечината добива директна светлина од Сонцето, но во оваа посебна ноќ, Месечината се префрла во најтемниот и најцентралниот дел на сенката на Земјата.

Наспроти верувањето дека ова би предизвикало Месечината да стане целосно темна, таа е осветлена од индиректна сончева светлина. Тоа резултира во морничава црвена боја, а оттука и името „крвава“ Месечина.

Супер Месечината синоќа беше поголема од вообичаено, бидејќи ќе биде најблиску до Земјата.

Таа исто така се нарекува и „цветен месец“ поради изобилството на цвеќиња што цветаат на Земјата во тоа време.

Погледнете ја галеријата:

Скопје, Македонија / Извор: Ирма Башеска Ристовска
Хонг Конг, Кина / Извор: EPA-EFE / JEROME FAVRE
Сарагоса, Шпанија /Извор: EPA-EFE / Javier Belver
Сапоро, Јапонија / Извор: EPA-EFE / JIJI
Манила, Филипини / Извор: EPA-EFE / FRANCIS R. MALASIG
Лос Анџелес, Калифорнија, САД / Извор: EPA-EFE / ETIENNE LAURENT
Лос Анџелес, Калифорнија, САД / Извор: EPA-EFE / ETIENNE LAURENT
Кордоба, Шпанија / Извор: EPA-EFE / SALAS
Јакарта, Индонезија Извор: EPA-EFE / Bagus Indahono
Гандија, Шпанија / Извор: EPA-EFE / NATXO FRANCES
Валенсија, Шпанија /Извор: EPA-EFE / MANUEL BRUQUE

 

Слични објави

МИРИС НА ЛУК? Еве како да го отстраните од рацете

Еспресо

(ФОТО) БРАВО: Михаела Лазаровска урна 14 години стар рекорд во скок во височина

Ј.К.Д

МРАЧНАТА СТРАНА НА ИЛОН МАСК: Поранешната сопругата Џастин со потресна изјава

Еспресо

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ ЗА ДЕНЕС ПРЕДЛАГА: Печени пиперки со лук

Ј.К.Д

СУПЕР МАРИО ДОАЃА НА МАЛИТЕ ЕКРАНИ: Со опасна актерска екипа!

Еспресо

(ФОТО) ВО ДВОРОТ НА ПЕНЗИОНЕРОТ ПАВЛЕ ЃОРГИЕВСКИ: Село Логовари може да се гордее со овој господин!

Ј.К.Д
Се вчитува....