ФОТО: Ја шокирала јавноста, а папата фрлил анатема на неа – Вака изгледала првата Мис на светот!

На 19-ти април 1951 година во Лондон е одржан првиот избор за Мис на светот, а победата ѝ припаднала на тогашната мис Шведска, 22-годишната убавица Кики Хакансон.

Мис на светот е најстариот меѓународен избор на убавина. Тој е основан од страна на ТВ водителот Ерик Морли во 1951 година во Обединетото Кралство, а од неговата смрт во 2000 година, неговата сопруга Џулија Морли, ја извршува должноста копретседател на натпреварот.

Станува збор за најпрестижната титула за убавина за која сонува секоја девојка која се занимава со моделинг. Сепак, во далечната 1951 година, натпреварот бил замислен како еднократен настанФестивал на бикини, поврзан со Фестивалот Британија кој се одржувал во исто време. Целта на натпреварот била промоција на костими за капење, со кои, очекувано, се привлекло вниманието на јавноста.

Се натпреварувале 27 девојки. Дури 21 девојка била од Британија (правилото секоја држава да испраќа само една претставничка е подоцна воведено), но на крајот сепак победила Кики Хакансон од Шведска.

Кики, која ја нарекувале „најубавата девојка во Шведска“ имала 22 години. Таа изгледала прекрасно, а освен што станала првата Мис на светот некогаш, била прва и во уште нешто – се до денес таа е единствената мисица која ја примила титулата во бикини.

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Поради овој потег (кој од неа го побарале организаторите на изборот) наместо слава, Кики доживеала прилично непријатни искуствапапата фрлил анатема на неа, а некои држави со ригорозни религиски норми ѝ го забраниле влезот.

Бикините му донеле толку негативен публицитет на натпреварот што веќе од следната година биле забранети. Наместо тоа, девојките шетале во позатворени костими за капење. Дури децении подоцна бикинито било повторно дозволено, но Кики останала единствената мисица некогаш која титулата ја примила носејќи ги нив.

Слични објави

Били Ајлиш со пет Греми награди, ѕвездите му оддадоа почит на Коби Брајант (ФОТО)

Еспресо

Ријана го покажа задникот, а поранешното момче Крис Браун и напиша нешто многу интересно (ФОТО)

Igor

Со фотографија во бикини го засени својот славен сопруг (ФОТО)

Igor

Кавалџијата Ангеле Димовски добитник на Златна Бубамара за животно дело

Еспресо

НЕВОЗМОЖНО: „Стар сум, никој повеќе не ме сака“ (ФОТО)

Igor

Скандалот со естрадната проституција во Србија зазема огромни размери, а вмешан е и ТОЈ!

Igor

Остави Коментар

3 × 3 =

Слични објави

Водителката Миа Костова е позитивна на Ковид – 19: Се гледаме за едно 20 дена по улици! (ФОТО)

Васко Спасоски

Елена Ристеска: Грев е што солзите за покојниот татко ги искористија за лајкови!

Васко Спасоски

Елтон Џон повикува на масовно тестирање на ХИВ вирусот во Англија

Еспресо

Вереникот на Џеј Ло ја исплука Кајли Џенер: Џабе што е богата, глупава е како цигла (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Инвазијата од глувци и стаорци ја принуди кралицата на бегство

Igor

Сурова изјава на холивудската глумица: Ги сакам сите три сина, ама еден ми е миленик

Igor