Извршена обдукција на славниот аргентински фудбалер Марадона

Обдукцијата на телото на Диего Армандо Марадона траеше околу три часа, а за истата засега има само неофицијални информации за тоа што е донесено како заклучок.

„Ел Пибе“ почина во својот дом во Буенос Аирес, а официјалните резултати од обдукцијата сè уште се чекаат.

Прелиминарната обдукција (тим од шест експерти по судска медицина во болницата во Сан Фернандо) вели дека Аргентинецот починал во сон поради срцева слабост.

Или подетално починал од акутна, конгестива и хронична срцева инсуфициенција. Тоа е состојба во која срцето не може да испумпа доволно крв за да го снабди целиот организам.

Исто така, утврдено е дека постои кардиомиопатија, состојба во која срцевиот мускул е толку слаб што не може да пумпа крв. Основниот проблем бил предизвикан од акутен едем на белите дробови, се вели во првичните лекарски извештаи.

Воедно медиумите во Аргентина информираат дека била направена и токсиколошка анализира за да се утврди дали во телото на Марадона имало алкохол или дрога.

Слични објави

Вучиќ најави комплетна ревизија на податоците на бројот на починати од ковид-19

Слободен Печат

Зголемен интересот за запишување во стручните училишта, во „Михајло Пупин“ пополнети скоро сите места (ВИДЕО)

Научници од американската војска дизајнираа тест кој го открива коронавирусот пред носителот да се зарази

ДУИ никако да излезе од националистичката предизборна реторика

Истражување: Дури 475.000 луѓе имаат помалку од 126 денари на ден!

Слободен Печат

Препознај ја ако можеш: Денес е една од нашите најпознати пејачки! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

оне × 1 =

Слични објави

НЕОБИЧНА КРАЖБА ВО АВСТРИЈА: Влегол во ресторан за ќебапи и направил нешто што никој не очекувал (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пет теории на заговор за коронавирусот кои се шират по интернетот: Кина сакала да го користи коронавирусот како биолошко оружје против САД

Како во ледено кралство: Погледнете како Џенифер Лопез го украси својот дом

Еспресо

Кинеските супер богаташи и во пандемија го зголемија богатството и во време на пандемија

Слободен Печат

„Ова не е политика, ова е криминал”: Илјадници демонстранти во Ерусалим побараа оставка од Нетанјаху (ФОТО)

Слободен Печат

ВИДЕО: Папата Франциск назначи 13 нови кардинали, меѓу нив и првиот црн великодостојник од САД

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian