Германскиот вирусолог Дростен предупредува: Вирусот Мерс-КоВ е кандидат за новата пандемија

Германскиот вирусолог Кристијан Дростен предупреди на опасноста од нов вирус што може да предизвика пандемија.

Главниот вирусолог на берлинската клиника „Шарите” вели дека вирусот Мерс-КоВ, според него, е „кандидатот” за наредната пандемија.

Затоа, тој е со намера да формира мала работна група која ќе биде посветена на новиот вирус.
Вирусот Мерс (Средноисточен респираторен синдром) спаѓа во групата на коронавируси и првпат се појави во 2012 година на Арапскиот полуостров.

Како и коронавирусот и Мерс предизвикува респираторни инфекции, поради што Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира меѓу „приоритетните болести”, на кои им се посветува големо внимание.

Слични објави

Почина најстариот човек на светот – Ги преживеал двете светски војни и апартхејдот, шпанскиот грип му го покоси семејството, а него коронавирусот

Слободен Печат

Турбулентната врска на Јелена Карлеуша и Душко Тошиќ низ годините: Се сакаме како првиот ден кога се запознавме!

Еспресо

Хороскоп за 23 јули, четврток – Љубовта е околу вас, отворете ги широко очите!

Еспресо

Децата со аутизам тешко го остваруваат правото на асистент

Слободен Печат

ГОЛЕМИ АНТИВЛАДИНИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЈРЈУТ: Полицијата фрли солзавец врз демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Владата препорачува каде е можно да се организира работа од дома

Остави Коментар

три × 5 =

Слични објави

Во земјите каде се почитуваат препораките, не се воведува полициски час

НЕОБИЧНА КРАЖБА ВО АВСТРИЈА: Влегол во ресторан за ќебапи и направил нешто што никој не очекувал (ВИДЕО)

Слободен Печат

Заев за упадот во магацинот во Струмица: Тоа беше политичка хајка која потсетува на времето на Никола Груевски

ФОТО| Вака изгледаа на нивните почетоци: Јелена и Новак во љубовен занес!

Ивана Стамевска

ХРВАТСКИ ЛЕКАР ТВРДИ: Само карантинот е ефективно решение за пандемијата!

V. T.

Оксфорд го стопира развојот на вакцина против Ковид-19, се разболе еден од волонтерите

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian