-3.2 C
Скопје
00:38 - 9 февруари, 2023

Грета Тунберг ја виделе во полициски автобус – приведена е на протест против рудник за јаглен

Германската полиција ја приведе познатата активистка Грета Тунберг.

Taa беше меѓу приведените активисти за климатски промени за време на протестите во селото Луцерат. Протестирала во отворениот рудник за јаглен Гарцвајлер, на околу 9 километри од Луцерат.

Како што пишува Ројтерс, Тунберг им се придружи на демонстрантите во петокот, а потоа ја виделе како седи сама во голем полициски автобус. Од полицијата ја потврдија информацијата и велат дека еден активист скокнал во рудникот.

Во западна Германија и по евакуацијата на активистите од селото Луцерат, кое пропаѓа поради проширувањето на рудникот за лигнит, протестите на еколошките активисти не запираат.

Во градот Келн, оддалечен 40-ина километри, активисти го запреа сообраќајот за време на утринскиот шпиц.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....