14.8 C
Скопје
11:08 - 2 јуни, 2023

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

папа франсис

Ватикан информира дека папата Франциск (86) денеска е хоспитализиран во Рим, а неговите состаноци планирани за утре се откажани.

„Светиот Отец е во болницата „Џемели“ каде што попладнево беше однесен на однапред договорени прегледи“, изјави портпаролот на Светата столица, Матео Бруни, без да даде други информации.

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ објави дека папата бил пренесен во болницата со брза помош поради проблеми со срцето. Медиумите пренесуваат дека тој бил однесен на кардиолошкото одделение каде се вршат прегледи.

Би-би-си пак пишува дека папата има потешкотии со дишењето во последните денови, но нема ковид.

Во соопштението се вели дека инфекцијата „ќе бара неколкудневна соодветна болничка медицинска терапија“.

Папата (86) претходно во средата одржа општа аудиенција во Ватикан, а се појавија фотографии на кои се гледа како неговите соработници го приоддржуваа додека се качувал во возилто со болни гримаси на лицето.

Слични објави

(Фото) Презгодната битолчанка со заслужена титула: Матеа Христовска е Мис најдобро тело на World Next Top Model 2023

Еспресо

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо
Се вчитува....