23.8 C
Скопје
11:36 - 2 јуни, 2023

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Документите објавени од ФБИ открија дека покојната Ивана Трамп била под истрага на контраразузнавачката служба поради обвиненијата поврзани со нејзините врски со нејзината родна земја Чехословачка, пишува Индипендент.

ФБИ „препорача отворање на прелиминарна истрага за Ивана Трамп врз основа на информации добиени од доверлив извор во 1989 година“, откриено е во доверливите документи на 190 страници, објавени во понеделникот од ФБИ за спроведување на законот, како дел од тужбата на Блумберг за Законот за слобода на информации.

Во еден пасус од купот документи се наведува дека „не е познато дали наводите против Ивана потекнуваат од љубомора кон нејзиното богатство и слава“, но истакнато е дека истрагата сепак продолжува.

Ивана Трамп е родена како Ивана Зелничкова во 1949 година во тогашна Чехословачка. Таа ја напушта тогашната комунистичка земја во 1971 година откако се мажи за австриски ски инструктор од кој се разведува една година подоцна, кога добива австриско државјанство. Потоа Ивана се пресели во Калифорнија, а оттаму во Њујорк, каде што гради кариера како модел.

Таа го запознала идниот претседател на САД,  Доналд Трамп во 1976 година во Њујорк, а парот се венчал во април 1977 година. Во документите исто така се споменува пријателството на Ивана со маж од Чехословачка за кого постоело сомение дека организира лажни бракови за добивање документи за престој. Се верувало и дека човекот бил поврзан со шпионската заедница во таа земја, поради што Ивана била осомничена за шпионажа.

 

Слични објави

(Фото) Презгодната битолчанка со заслужена титула: Матеа Христовска е Мис најдобро тело на World Next Top Model 2023

Еспресо

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо
Се вчитува....