24.8 C
Скопје
14:07 - 13 август, 2022

(РЕЦЕПТ) МАРТИНА НИ НАПРАВИ ПИЛЕШКО ВО СОС СО ЗЕЛЕНЧУК: Совршен ручек за денес

мартина трајаноска

Нашиот тим започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на инстаграм-профилот (martinascooking).

Готви од мали нозе, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни направи сочно пилешко со мнооогу зеленчук во преубав сос. Нешто кое навистина мора да го направите уште денес за ручек!

Мартина Трајаноска
Мартина/Фото: Приватна архива

Потребни состојки:

  • 300 гр пилешко
  • 1/2 тиквица
  • брокула
  • мешан зеленчук

За сос:

  • 2 лажици масло
  • 2 лажици брашно
  • 2 шолји млеко

За маринирање на месото:

  • 1 шолја јогурт
  • 1 шолја вода
  • зачини

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Подготовка:

Пилешкото исечете го на мали парчиња и маринирајте го со шолја јогурт, шолја вода и зачини. Оставете го преку ноќ или најмалце 2 часа. Зачини кои ги користев за маринадата, па потоа и во текот на готвењето: сол, бибер, мешан сув зеленчук, тако зачин, кари, буковец, сув магдонос. Ставете го пилешкото на тава со малку масло и кратко пропржете го. Потоа додадете околу 1 шолја од маринадата и оставете да прокрчка. Додадете пола исецкана тиквица на мали коцки и пропржете. Може да додадете неколку лажици од маринадата. Потоа тргнете го настрана месото со тиквицата, додадете 2 лажици масло и 2 лажици брашно, промешајте, па додадете 2 шолји млеко. Измешајте и додадете го останатиот зеленчук, во мојот случај брокула и мешан зеленчук(грашок, морков, пченка). Оставете да повари околу 5/10 минутки.

Може да сервирате со печен компир, тостирано лепче, мнооогуу салата или се што ви душа сака. Јас дури јадам и само од него. Толку е убаво и сочно пилешкото и толку убаво се вклопува зеленчукот со сосот… ќе се изненадите колку е највкусно.

На здравје!

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Рецепт за превкусна проја со кисела павлака

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо
Се вчитува....