За тие кои сакаат лесно да ослабат: Салата која треба да ја замени вашата вечера!

Целерот е намирница која ја обожаваат сите оние кои внимаваат што јадат, а ние ви нудиме одлична салата која треба да ја замени вашата вечера, а која всушност ќе го забрза процесот на слабеење, пред се благодарение на целерот.

Потребни состојки:

1 корен од целер, 1 кисело јаболко, 1 морков, 1 шака ореви или бадеми

Дресинг:

2 лажици сенф, 2 лажици маслиново масло, сол и бибер, сок од 1 лимон, 1 лажица мед

Подготовка:

Целерот, јаболкото и морковот изрендајте ги и измешајте ги. Направете го дресингот така што ќе ги измешате сите состојки, освен оревите, додека смесата да стане хомогена. Прелијте го преку салатата. Измешајте и додадете ги оревите.

Доколку сакате да ослабите, во исхраната мора да го додадете целерот, и тоа свежиот целер. Најдобро е да подготвувате салати кои ќе бидат замена за вашата вечера или салати кои ќе ви послужат како ужинка.

Целерот е намирница богата со влакна, исклучително одговорна за чистењето на цревата, но им се препорачува и на оние кои имаат проблем со зголемениот холестерол.

Целерот на изнемоштеното тело ќе му ги врати потребните електролити, па се препорачува и при силни тренинзи.

Целерот е богат со витамин Ц, а нутриционистите препорачуваат да се јаде и во комбинација со морков или со јаболко.

Слични објави

Кога да реагирате? Препознајте ги симптомите на дијабетес кај децата

Слободен печат

Ефикасни вежби: Како подбрадокот засекогаш да исчезне? (ВИДЕО)

Еспресо

Исчистете ги запушените пори на скалпот и моментално забрзајте го растот на косата (РЕЦЕПТ)

Igor

Зошто вашите трепки изгледаат многу лошо?

Igor

Сакате дланки со прекрасен младешки изглед? Постојат 5 трикови кои ќе ви помогнат да го постигнете тоа!

Igor

Јапонска техника: Потопете ги стапалата во овој раствор и исчистете го телото од сите отрови

Igor

Остави Коментар