Рецепт за вечерна чоколадна торта готова за 30 минути: Без грижа на совест – има само 200 калории!

Обично доцна навечер ни се пријадува нешто слатко и калорично, како на пример: чоколадна торта. За да не јадете и овој пат со грижа за совест ви ја предлагаме оваа алтернатива во форма на брза „диетална“ чоколадна торта.

Состојки:

  • 3/4 чаша брашно
  • 1 чаша шеќер (по можност кафеав)
  • 2 полни лажици какао во прав
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 3/4 лажичка сода бикарбона
  • 1 јајце
  • 1/2 чаша млеко
  • 2 лажички масло
  • 1 лажичка екстракт од ванила

Подготовка:

Во еден сад измешајте ги сите суви состојки – брашно, шеќер, какао, сол, прашок за пециво и сода бикарбона. Во посебен сад измешајте ги останатите состојки, потоа додадете ги сите состојки и измешајте сè добро додека не добиете хомогена смеса.

Загрејте половина чаша вода и кога ќе зоврие додадете ја во смесата и сè добро измешајте. Загрејте ја рерната на 180 степени, истурете ја смесата во калап и печете 30-40 минути,

Кога тортата ќе се олади, исечете ја на 12 парчиња – пресметајте дека секоја има околу 200 калории.

Слични објави

Со мајка ми и сестра ми бегавме од дома за да се спасиме од ќотекот на очувот (ФОТО)

Igor

4 нешта што ќе ви се случат ако престанете да јадете бел леб

Igor

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Еспресо

Летаат пари на сите страни: Жаре Бербер и неговите пријатели од бендот направија хаос во кафеана (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Готвачот Гордон Ремзи стана татко по петти пат

Igor

Хороскоп за 18 август, вторник – Среќата е во воздухот, вдишете длабоко!

Слободен печат

Остави Коментар

седум + осум =

Слични објави

Сите гледаат во овие фотки на Кајли Џенер: Ноктите ги направи во стилот на нејзината чанта вредна 80.000 долари! (ФОТО)

Васко Спасоски

Првите фотографии од кралицата Елизабета после скандалот (ФОТО)

Слободен Печат

(ФОТО) Една од најубавите македонски манекенки позира топлес на Инстаграм!

Васко Спасоски

Зошто ни трепери окото: Дали и кога има причина за грижа?

Еспресо

Српската новинарка откри зошто мачката ја нарекла по Цеца Ражнатовиќ

Еспресо

ТУНА навистина има со што да се пофали (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian