Како правилно да ги перете заштитните платнени маски за ефикасно да ве штитат од коронавирусот

Платнените маски се многу поекономични од хируршките, бидејќи можете да ги носите неколку пати, но секако дека треба редовно да се перат на соодветен начин.

Неправилното перење може да го оштети и уништи материјалот, така што маската ќе ја изгуби својата намена.

Unsplash
Unsplash

Покрај физичкото растојание, заштитните маски се едно од најмоќните оружја во борбата против ширењето на инфекцијата со корона. Задолжително е да се носат во сите затворени простори како што се продавници, јавен превоз, трговски центри, ресторани, кафулиња, работни места, како и на отворени простори каде што концентрацијата на луѓе е голема. Експертите исто така забележуваат дека оние направени од ткаенина се многу важни за редовно миење и одржување, а тоа се најдобрите начини за нивно одржување.

Најбезбедна дезинфекција е вриење во топла вода, но треба да знаете дека материјалот е често оштетен, олабавен или скап, па маската ја губи својата функција. Затоа, никогаш не ги вријте го повеќе од пет минути и повеќе од десет пати. Кога ќе се исуши, проверете дали има дупки и какво било оштетување. Ако има, фрлете го затоа што повеќе не служи за некоја цел.

Unsplash
Unsplash

Одличен метод е да ги перете маските во машината за перење. Детергентот е доволен за чистење на маската за да биде подготвен за повторна употреба, но треба да обрнете внимание на температурата. Се препорачува да се пере на 60 степени без омекнувач.

Можете исто така да ја исперете маската во раствор од една лажичка белило во литар топла вода. Тој ќе ја дезинфицира темелно. Но, бидете внимателни, бидејќи поголема количина на белило или некоја друга хемикалија може да ја оштети. После тоа, маската треба добро да се исплакне под чешмата, а потоа да се потопи во чиста вода да стои уште пет минути.

Слични објави

Внимавајте: Бактерии извираат од секоја шолја за кафе!

Igor

Рајко Дујмиќ од „Нови фосили“ доживеал тешка сообраќајна незгода, има тешки повреди на главата

Еспресо

Енергетски микс кој моментално го елиминира заморот!

Igor

Ниту домашните не би го препознале: Погледнете како изгледа сега маестро Џорлев!

Васко Спасоски

Српскиот глумец Вук Костиќ по вторпат позитивен на коронавирус

Васко Спасоски

Од целиот свет сокриле дури пет трагедии: Познатиот пар на нивната годишнина сподели потресни детали и расплака многумина (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

5 × два =

Слични објави

Повреди кои може да ги предизвика долгото кашлање

Igor

Не е реална колку е згодна: Погледнете ја жената на српскиот фудбалер Филип Ѓорѓевиќ! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ричард Гир: За мојот успех заслужна е најмоќната сила на Универзумот

Еспресо

ФОТО: Со емотивна порака Ребека му го честиташе роденденот на синот Маркијан: Те сакам таков каков што си!

Васко Спасоски

Наташа Беквалац тврди дека е мета на хакерски напади! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пандемијата си го направи своето: Саша Ковачевиќ стави клуч на неговиот ресторан во Белград!

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarian