-3.2 C
Скопје
01:25 - 9 февруари, 2023

Делотворни домашни напивки против кашлица

Често во есенскиот период на променливо време нè мачи кашлицата. Ако и кај вас тоа е случај, пробајте ги овие два делотворни домашни рецепти.

Против кашлица

Сварете 200 мл млеко, оставете малку да се излади и потоа додадете во него лажица путер и лажица мед. Убаво измешајте, па додадете 1 изматена жолчка од јајце и четвртина лажичка сода бикарбона.

Оваа напивка не само што ја лекува кашлицата туку е полезна и при бронхитис и ларингитис кај деца и возрасни.

Природниот лек се зема пред спиење најмалку 5 дена. За возрасни – 2 до 3 големи лажици, а за деца половина доза.

За искашлување

Загрејте ги заедно следниве состојки – 2 лажици маслиново масло, 2 лажици сок од лимон, 2 лажици вода и 1 лажица мед.

Оставете смесата да се излади и испијте ја во текот на денот – половина од неа наутро, а другата половина навечер.

Слични објави

(Фото) Прослава за паметење: 10 години Herbalife Nutrition во Македонија

Еспресо

Сè што ви треба во екот на вирусната сезона: Вирусите се лечат само и единствено со силни антиоксиданси!

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Миоми во матка – симтоми и третман

Еспресо

Децата се вратија во училишните клупи, како да ги заштитиме од вируси?

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Кога и зошто се користи функционална магнетна стимулација?

Блаже Арсов, дипломиран физиотерапевт

Интервју со д-р. Едип Беќироски: Вирусот „кракен“ колку повеќе се шири толку повеќе има можности за мутации

Јасмина Кантарџиева Димков
Се вчитува....