19.9 C
Скопје
17:49 - 18 мај, 2022

Што ќе биде по кралицата Елизабета? Бакингемската палата ќе стане палата за туристи, неактивните членови на кралското семејство ќе мора да си најдат работа…?

Дали, по кралицата Елизабета, британската монархија ќе се трансформира како една од оние нордиски монархии за кои многу малку на јавноста ѝ е грижа и на чии кралеви, кралици и принцови  не ни се сеќаваме на името.

Фото-инстаграм

Веќе неколку месеци, принцот Чарлс извршува многу од обврските на неговата мајка, кралицата Елизабета. Тоа е огромен обем на работа, вклучувајќи го и она што тој веќе го има за должност како принц од Велс. Дури и патувањата, состаноците, говорите, покровителството на добротворните здруженија што беа резервирани за принцот Ендрју и војводите од Сасекс, Хари и Меган, сега паѓаат на рамениците на неколкуте кралски членови кои останаа во службата. По смртта на неговиот татко Филип, Чарлс стана новата глава на семејството и работи од утро до мрак.

Сега кога неминовно се приближува моментот на сукцесијата (Елизабета има 96 години), сите се прашуваат дали Чарлс е способен да царува и дали не би било подобро круната директно да му се предадне на Вилијам. Доколку новиот крал не абдицира, тоа нема да се случи: наследувањето се регулира со закон на Парламентот и тој ќе треба да се измени. Ако некој би предложил таква реформа, ќе мора да објасни на Парламентот  кои се причините што го спречуваат Чарлс да владее. Тој веќе има 73 години, а Вилијам, денес најпопуларниот принц по кралицата, секако подобро би разговарал со новите генерации.

Чарлс е најподготвен, но преморен, што ако одбие?

По чекање толку многу години, Чарлс е всушност најподготвениот престолонаследник што британската монархија некогаш го имала. Тој е културен, интелигентен и чувствителен, има извонредна моќ да го крене телефонот и да зборува со кој било во светот за неколку минути и често ја користел таа негова умешност за да решава проблеми. Им помогна на илјадници млади луѓе да најдат работа. Пред многу години, тој беше првиот што зборуваше за еколошките проблеми, потребата да се префрли на органски култури и фарми и да ја заштити историската архитектура.

Сепак, повеќето луѓе мислат дека тој не е способен да владее. Мислат и дека постојано ја изневерувал Лејди Дијана, што резултирало со нејзината смрт. За овој конфликт во врската на Чарлс и Дајана, кој се влоши по раѓањето на Хари, ја знаеме само верзијата на Дијана, распространета преку книгите инспирирани од неа и од интервјуто за Би-Би-Си, во кое таа го навреди својот поранешен сопруг и кралското семејство и инсинуираше сомнеж дека Чарлс не е способен да владее. Од друга страна, Чарлс никогаш не кажа ниту збор против Дијана и нејзините љубовници.

Фото-инстаграм

Но, вистина е дека тој навистина сакаше само една жена, Камила, и кога неговиот брак се распадна, тој повторно побара нејзино разбирање и наклонетост.

Духот на Дијана сега го брка насекаде, а долгогодишните коментари на луѓето, навраќајќи се постојано на минатото, се тешки и заморни. Кралицата му помогна со тоа што објави дека Камила ќе го има чинот на сопруга на крал, односно кралица, улога која таа ја заслужила низ годините со голема посветеност.

Палата отворена за туристи

Но, Чарлс има на ум што ќе прави кога ќе му дојде редот: Бакингемската палата повеќе нема да биде официјална резиденција на монархот, туку ќе стане палата отворена за туристи. Седиштето на монархијата ќе биде преместено или во замокот Виндзор или во помала зграда, можеби во Кларенс Хаус, во трговскиот центар. Неактивните членови на кралското семејство ќе треба да најдат работа и повеќе нема да добиваат прерогатив. Ќе се намалат трошоците и сјајот, „Ролс“ и „Бентли“ ќе бидат заменети со електрични автомобили.

Но, најголемите промени ќе дојдат со владеењето на Вилијам, кој беше под влијание на опуштениот живот на средната класа во домот на родителите на неговата сопруга Кејт, без никакви слуги наоколу. Вилијам веќе предлага да се укинат сите кралски луксузи и да ја трансформира британската монархија како една од оние нордиски монархии за кои многу малку на јавноста ѝ е грижа и на чии кралеви, кралици и принцови  не ни се сеќаваме на името. Уште една причина да почека уште малку.

Слични објави

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо

(ФОТО)„Збогум Пиже“: Пере од „Нокаут“ со емотивна објава се збогуваше со својот пријател

М.Р.
Се вчитува....