17.8 C
Скопје
06:44 - 30 јуни, 2022

Предлогот на Амбер Херд е отфрен, судењето продолжува во среда

Предлогот на Амбер Херд за отфрлање на случајот за клевета на Џони Деп беше отфрлен.

Судијата го одби предлогот на Амбер Херд да ја отфрли тужбата за клевета на Џони Деп.

Ѕвездата на „Пиратите од Карибите“ ја тужеше својата поранешна сопруга за клевета поради објавениот напис во „Вашингтон пост“ во декември 2018 година, во која таа се опиша себеси како „јавна личност што ја претставува семејната злоупотреба“.

Откако адвокатскиот тим на Деп го претстави неговиот последен сведок,  адвокатите на Херд поднесоа барање за отфрлање на случајот, пишува Варајати. Тие тврдеа дека правниот тим на Деп не обезбедил доволно докази за да го поддржат нивниот случај.

Судијата Пени Аскарате го одби предлогот, оставајќи на поротата да донесе пресуда откако ќе бидат доставени сите докази и аргументи.

Сега се презентирани доказите на Деп, а адвокатите на Херд ќе имаат можност да се бранат од среда.

Тимот на Деп се обидува да докаже дека три изјави во едиторијалот на Херд – две спомнувања на телесно малтретирање и зборовите „сексуален напад“ во насловот – се клеветнички.

Адвокатот на Херд, Бен Ротенборн, во вторникот рече дека ѕвездата на Аквамен не може да биде одговорна за насловот на редакцијата бидејќи е напишан од уредниците на Вашингтон пост.

Ротенборн, исто така, рече дека иако постои спор околу тоа дали Деп физички ја малтретирал Херд, нема сомнеж дека тој вербално ја малтретирал.

Таа тврдеше дека двете изјави за кои е тужена не се клеветнички.

Сепак, судијката Аскарате ја отфрли нивната претставка за отфрлање на овие две барања.

Процесот продолжува.

Слични објави

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо
Се вчитува....